VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Specialisté na rozhledny z Proseče. Na kontě jich mají už dvě desítky

Východní Čechy - Téměř na každém významnějším kopci v Česku stojí nějaká rozhledna. Jejich historie sahá až dvě století zpátky. V rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden na stránkách Deníku zaměřujeme právě na podobné lokality. Dnes se podíváme po rozhlednách, které lidé postavili ze dřeva.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Rozhledna Terezka.Foto: archiv Sdružení obcí Toulovcovy Maštale

Víc než patnáct let staví dvojice inženýrů vyhlídkové věže po celé republice. Martin Novák a Antonín Olšina mají na kontě už dvě desítky rozhleden.

Martin Novák začal projektovat rozhledny v Proseči, kde byl starostou, a okolí. Jako první spatřila světlo světa Toulovcova rozhledna. Stojí na Jarošovském kopci ve výšce 539 m nad hladinou moře mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav v okrese Svitavy. Rozhledna měří 15 metrů, má dvě vyhlídkové plošiny, první ve výšce 6 metrů a druhou ve výšce 12 metrů. Nahoru vede 60 schodů. Z rozhledny je vidět nejen do blízkého okolí, ale při dobré viditelnosti i okolí Pardubic, Hradce Králové a prakticky celý pás pohoří ohraničující Českou republiku ze severu.

Druhou rozhlednou v pořadí je Terezka, dřevěná rozhledna s ocelovými prvky, která byla vystavěna v lokalitě na Pasekách nad Prosečí ve výšce 626 metrů a dosahuje 28 metrů. Rozhledna má jednu hlavní vyhlídkovou plošinu, která je umístěna ve výšce 25 metrů a čtyři mezipatra. Na vrchol vede 112 schodů. Věž byla veřejnosti zpřístupněna 22. srpna 2004. Jmenuje se po spisovatelce Teréze Novákové (1853–1912), která do Proseče zajížděla od roku 1901. V roce 1903 zakoupili manželé Novákovi v Proseči chalupu, v letech 1903–06 zde vznikl román Děti čistého živého. Po smrti manžela tu Teréza Nováková zůstala natrvalo a zpracovávala náměty z cest po okolí do svých dalších románů.

Borůvka se jmenuje třetí vyhlídková věž, která byla postavena na území mikroregionu Toulovcovy Maštale. Svou konstrukcí se vymyká běžnému vzhledu a provedení ostatních rozhleden a patří k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám svého druhu v širokém okolí. Celková výška rozhledny je 18,5 m. Vyhlídková plošina je umístěna v 15 metrech a umožňuje kruhový výhled do krajiny na rozmezí České tabule a Českomoravské vrchoviny. Rozhledna stojí ve výšce 460 metrů a k nejvyšší vyhlídce vás dovede 75 schodů. Provoz rozhledny byl zahájen 4. června roku 2005. Borůvka je postavena v kombinaci materiálů dřevo, kov a její název je odvozen od jména návrší, kterému se říká Borek nebo Na Borůvčí.

Stavební projektanti Martin Novák a Antonín Olšina jsou autory dalších zajímavých českých rozhleden. Zatím poslední je Kopaninka, která se právě staví v blízkosti penzionu Lada v Repechách u Vyškova. O její existenci se zasadil jménem spolku Repechy Crew majitel penzionu Břetislav Usnul.

Turistická rozhledna v nadmořské výšce 635 metrů bude mít dřevěnou nosnou konstrukci z modřínového dřeva s ocelovým točitým schodištěm. Vyhlídková plošina bude umístěna ve výšce 18 metrů nad okolním terénem, celkově by měla rozhledna dosáhnout výšky 22,5 metru.

Architektonicky zajímavé vyhlídky jsou v Čechách zejména o prázdninách hodně navštěvované. Určitě stojí za to zavítat na rozhlednu Bára, která stojí nedaleko Chrudimi v rekreačních lesích Podhůra. Atypická a unikátní konstrukce tvaru trojbokého komolého jehlanu je podle autora rozhledny, architekta Martina Rajniše, ojedinělá nejen v Evropě, ale pravděpodobně i na celém světě. Lehká a vzdušná konstrukce rozhledny je vyrobena z modřínového a dubového dřeva, které pochází z chrudimských městských lesů. Jde o druhou Báru v pořadí. Zatímco ta první se zřítila k zemi krátce po slavnostním otevření v roce 2008. Na zbořeniště se okamžitě dostavil architekt Martin Rajniš. „Dostal jsem od větru do držky, ale jedno vím: rozhledna tu bude znovu stát. A bude stejně krásná,“ uvedl tehdy. Zanedlouho stála na místě bytelnější Bára II, která povětrnostním podmínkám v klidu odolává.

Jak se dostat na Toulovcovu rozhlednu:
Ze silnice 34 odbočit na Proseč a odtud na Budislav. Parkoviště je asi 300 metrů od vjezdu do obce. Samotná rozhledna stojí na půl cesty mezi obcemi Budislav a Jarošov.
Otevírací doba:
V létě je rozhledna otevřena od 10 do 17 hodin. Za nepříznivého počasí je uzavřena. Vstupné pro děti je 10 korun a pro dospělé 20 korun.

Jak se dostat na Terezku:
Ze silnice 34 odbočit v obci Borová na Proseč. Rozhledna stojí u obce Paseky.
Otevírací doba:
Přes léto je rozhledna otevřena od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Dětské vstupné je 20 a pro dospělé 30 korun.

Jak se dostat na Borůvku:
Ze silnice 34 odbočit na Proseč, Perálec a Hlubokou. Rozhledna se nachází nedaleko od této obce.
Otevírací doba:
V létě je rozhledna otevřena denně od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Vstupné pro děti je 10 a pro dospělé 20 korun.

Autor: Romana Netolická

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

Dračí lodě na Pastvinách napsaly svou desátou kapitolu.

OBRAZEM: Pastvinami zněly bubny dračích lodí

Druhá porážka. Ústí podlehlo silným Jirnám

Ústí nad Orlicí - Těžký los si vybírá svou daň. Fotbalisté Ústí nad Orlicí prohráli na domácí půdě s vítězem posledních dvou ročníků ČFL 0:3. Zápas sledovala fantastická návštěva.

S návštěvností to letos není slavné, shodují se koupaliště

Pardubický kraj – Počasí jako na houpačce, pár dní vedra a hned citelné ochlazení. To je obrázek letošního léta, který se podepisuje i pod návštěvností koupališť a aquaparků v celém kraji.

Město rozsvítí čelovky běžců

Lanškroun – Čelovky, to je povinná výbava běžců, kteří se dnes zúčastní Nočního běhu Lanškrounem o pohár starosty města. Start bude od 22 hodin na zámku. Běžce zaregistrovává pořadatelské Kulturní centrum. Vypsáno je několik kategorií. Děti poběží 500 metrů, dospělí 5 kilometrů. 

Voliči si na podzim vyberou z 24 stran a hnutí

Pardubice – Při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se uskuteční 20. a 21. října, budou voliči v Pardubickém kraji vybírat z kandidátek 24 politických subjektů: 17 politických stran a 7 hnutí. Tolik kandidátek se sešlo na krajském úřadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení