VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řetůvanka hrála ve Valdštejnské zahradě

Praha, Valdštejnská zahrada – Těsně před začátkem období prázdnin a dovolených – ve čtvrtek 28. 6. – přijela, v rámci Kulturního léta Senátu, do Valdštejnské zahrady reprezentovat orlicko-ústecký region dechová hudba Řetůvanka. Záštitu nad jejich vystoupením přijal senátor Petr Šilar.

2.7.2012
SDÍLEJ:

Dechová hudba Řetůvanka vystoupila v rámci Kulturního léta v prostorách Senátu. Foto: Petr Čada

Není malých obcí

„Jsem rád, že jsem mohl v prostorách Senátu uvítat a hlavně v krásné Valdštejnské zahradě pražskému publiku představit tuto skvělou kapelu. Dechová hudba a venkov patří k sobě," říká Petr Šilar. „Mojí celoživotní prioritou je právě venkov a zemědělství a i toto je jedna z možností prezentace našeho regionu s potvrzením toho, že není malých obcí a všude žijí lidé, kteří si zaslouží pozornost a podporu. Všem muzikantům Řetůvanky, pod vedením kapelníka Jiřího Zemana, děkuji za krásné vystoupení. Ať jim i nadále vydrží elán a ve vztazích nepřehlédnutelně kamarádská atmosféra," uzavírá senátor.
Dechová hudba Řetůvanka vznikla na podzim roku 2006 v obci Řetůvka rozkládající se v malebném údolí kolem potoka s místním názvem „Husí Krk", o její založení se zasloužili manželé Věra a Jiří Zemanovi. Z původně malé party muzikantů zanedlouho vzniklo těleso s počtem pětadvaceti hráčů. Všichni tito amatérští muzikanti se pod taktovkou kapelníka Jiřího Zemana ihned a s velkým nadšením vrhli do přípravy repertoáru, ve kterém vsadili na skladby osvědčených a populárních autorů – Karla Vacka, Ladislava Kubeše a Jaromíra Vejvody.
Už od těchto prvních vystoupení si Řetůvanka získávala stále více příznivců a obdivovatelů. S postupem času se rozšiřoval repertoár o další skladby i autory. Za zmínku určitě stojí jejich dnes již tradiční vystupování na českotřebovských oslavách Dne matek, pořádaných městskou organizací KDU-ČSL v České Třebové  – potažmo Koalicí pro Pardubický kraj, viz následující odkaz:  http://www.zpravodaj.probit.cz/2012/5_12_
WEB/Den_matek_Javorka13_5.htm.

Fandí i mládí

Není bez zajímavosti, že tato kapela má mnoho posluchačů a fanoušků mezi mladší generací, což lze zdůvodnit i jejím personálním složením. Účinkují zde totiž většinou mladí muzikanti. To vše dává tomuto tělesu jistou výjimečnost nejen v orlickoústeckém regionu. Během své existence, hrála Řetůvanka na různých společenských akcích i soutěžích a to nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Koncerty Kulturního léta Senátu 2012 ve Valdštejnské zahradě budou po celé prázdniny pokračovat. Například vystoupením brněnské kapely Svítání, a to 19. července – tentokrát pod záštitou senátora Stanislava Juránka. A pak si určitě nenechte ujít 2. srpna pardubický Sunday Sextet, kdy záštitu přijala senátorka Miluše Horská.

Petr Čada, okresní předseda KDU-ČSL Ústí nad Orlic

Autor: Redakce

2.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Chodec zemřel po střetu s autem

Ilustrační foto.

Ředitelé se sešli na hradě

Peníze na odkup spalovny zastupitelé opět neschválili

Pardubice - V patové situaci zůstávají pardubičtí zastupitelé i po svém čtvrtečním zasedání. Znovu totiž neschválili peníze na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. A to i přesto, že na minulém jednání její odkup odsouhlasili.

Svět si připomíná 75 let od vypálení osady Ležáky

Pardubický kraj, Ležáky - Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení osady Ležáky se uskuteční v neděli. Program začíná o půl deváté mší. Na devátou se začnou sjíždět hosté a postupně se řadit do průvodu, aby v deset hodin dopoledne mohlo za doprovodu vojenské kapely začít kladení věnců u pomníku „Kniha obětí".

Chrudim zvažuje přijetí až stopadesátimilionového úvěru

Pardubický kraj, Chrudim - Město Chrudim by si mohlo v příštím roce nebo v roce 2019 nabrat nové úvěry v celkové výši až 150 milionů korun. Uvedlo to vedení radnice po jednání zastupitelstva, na kterém byl v tomto týdnu projednán a schválen střednědobý výhled města do roku 2021.

Na okraji Pardubic roste kukuřičné bludiště

Pardubice - Na první pohled se na kraji Pardubic nedaleko letiště nachází obyčejné pole oseté kukuřicí. Mezi rostlinkami si však lze všimnout dřevěných destiček a infostánku. Pole ukrývá také desítky spletitých cest, ty tvoří kukuřičné bludiště plné úkolů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies