VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předškoláci patří do školek, nařídil stát. Někteří rodiče ale neslyší

Pardubice - Rodiče devadesáti pětiletých dětí z Pardubic zatím ignorují nový zákon a nezapsali své potomky do mateřských škol. Pokud je nepřihlásí, dopustí se přestupku a hrozí jim pokuta.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Stát od 1. září letošního roku zavádí povinnou předškolní docházku pro děti, které v následujícím školním roce nastupují do první třídy. „Rodiče mají povinnost dítě do mateřské školy zapsat. Při zápisu si ale mohou vybrat z několika variant,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký.

Zákonem je docházka do mateřské školy stanovena na minimálně čtyři hodiny denně, pět dní v týdnu. Ale podobně jako v případě školní docházky má rodina možnost zvolit pro dítě formu individuálního vzdělávání. To však nic nemění na povinnosti budoucího prvňáka do spádové mateřské školy přihlásit a přijít tam s ním na ověření jeho připravenosti na vstup do školy. „Pokud ale zákonný zástupce dítě k povinnému předškolnímu vzdělávání nepřihlásí, dopustí se přestupku a může mu být uložena pokuta do výše pěti tisíc korun,“ dodal Rychtecký. Během srpna mohou rodiče od města očekávat dopis, který je na jejich opomenutí upozorní. Zatím bez sankcí.
 
PARDUBICE: 900 DĚTÍ
Pardubice jsou rozděleny na tři školské obvody, v nichž je trvale hlášeno více než 900 pětiletých dětí. Město poskytuje seznamy dětí s trvalým pobytem v příslušném školském obvodu školám mateřským. Ty mohou přijmout i dítě z jiného obvodu, ale jen v případě volné kapacity.
Kolik pětiletých dětí do mateřských škol v září skutečně nastoupí, bude zcela jasné až s počátkem školního roku. 

Místa pro pětileté děti blokují i školky v Přelouči, a to i pro ty, které rodiče zatím nezapsali. „Přihlášeny nebyly asi čtyři děti,“ uvedla Alena Hanušová z oddělení školství Městského úřadu Přelouč. Ještě během srpna rodičům napíše dopisy s upozorněním na povinnost, která vyplývá z novely školského zákona. 

BYROKRACIE A DOHADY?
Pedagogové se obávají, že jim novinka přinese jen další byrokracii a dohady s rodiči, kteří z osobních či finančních důvodů prostě nechtějí svého potomka do školky posílat. Už dnes navštěvuje mateřskou školu před vstupem do základní školy 93 procent dětí. Zákon chce dosáhnout hlavně na děti ze sociálně znevýhodněných rodin, které při nástupu do školy neznají barvy, mají potíže s grafomotorikou a jinak zaostávají.

Učitelé se ale obávají, že takové rodiny stejně nebudou děti do školky vodit, jen je tam přihlásí a dvakrát do roka s nimi dorazí na přezkoušení, jak jim to ukládá zákon. Ředitelka Mateřské školy Zvoneček v Pardubicích Lenka Klasová už před časem v rozhovoru pro Pardubický deník uvedla, že se obává střetů s rodiči, které stát donutí posílat potomky do školky navzdory jejich přesvědčení. „Může dojít ke zhoršení atmosféry v celém zařízení,“ dodala.

Autor: Pavlína Roztočilová

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

Dračí lodě na Pastvinách napsaly svou desátou kapitolu.

OBRAZEM: Pastvinami zněly bubny dračích lodí

Druhá porážka. Ústí podlehlo silným Jirnám

Ústí nad Orlicí - Těžký los si vybírá svou daň. Fotbalisté Ústí nad Orlicí prohráli na domácí půdě s vítězem posledních dvou ročníků ČFL 0:3. Zápas sledovala fantastická návštěva.

S návštěvností to letos není slavné, shodují se koupaliště

Pardubický kraj – Počasí jako na houpačce, pár dní vedra a hned citelné ochlazení. To je obrázek letošního léta, který se podepisuje i pod návštěvností koupališť a aquaparků v celém kraji.

Město rozsvítí čelovky běžců

Lanškroun – Čelovky, to je povinná výbava běžců, kteří se dnes zúčastní Nočního běhu Lanškrounem o pohár starosty města. Start bude od 22 hodin na zámku. Běžce zaregistrovává pořadatelské Kulturní centrum. Vypsáno je několik kategorií. Děti poběží 500 metrů, dospělí 5 kilometrů. 

Voliči si na podzim vyberou z 24 stran a hnutí

Pardubice – Při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se uskuteční 20. a 21. října, budou voliči v Pardubickém kraji vybírat z kandidátek 24 politických subjektů: 17 politických stran a 7 hnutí. Tolik kandidátek se sešlo na krajském úřadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení