VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka na víkend. Tentokrát o zdravotnictví

Orlickoústecko - Našich pravidelných respondentů jsme se tentokrát zeptali: Jste pro další restrukturalizaci sítě nemocnic, která má znamenat zánik některých z nich  – to vše pod heslem „méně  nemocnic, lepší péče"?

8.7.2012 1
SDÍLEJ:

Orlickoústecká nemocniceFoto: DENÍK/David Chládek

DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Dan Dostrašil
Restrukturalizace nemocnic je stále v běhu. Naše dcera se narodila ve Vysokém Mýtě, dnes už tam porodnice není. Přesto jsou dnes lidé natolik mobilní, že o 20 km dál v pohodě dojedou. A někteří lidé už dnes za lepší péčí jedou do krajských měst. Jedno přísloví říká: „Svou zemi jsme nedostali od svých předků, ale půjčili jsme si ji od svých dětí." S hrůzou sledujeme krizi v Řecku a dává nám to odvahu raději se smířit s úsporami, než abychom psali řecký scénář pro naše děti.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Hana Chvátilová
Vidím spíš do restrukturalizace sítě škol, ale domnívám se, že problém bude podobný. Každá ves chce zachovat školu, každé město nerado přijde o svoji nemocnici. Naše společná kapsa však není bezedná. Proto je nutné stávající síť zeštíhlit. Jen bych si ráda byla jistá, že na optimalizaci budou pracovat nezávislí odborníci a že za méně peněz v menším množství nemocnic bude opravdu více muziky - tedy péče. A to je právě to, čím si jistá nejsem. Ach jo!

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Pavel Strnad
Protože mám informace jen z denního tisku (podle kterých se žádná nemocnice v Pardubickém kraji rušit nebude), tak jsem se na odbornou problematiku zeptal mladého lékaře z olomoucké fakultní nemocnice. Argumentoval podle mého soudu logicky tím, že krajské nemocnice nejsou kapacitně připraveny na příjem velkého množství pacientů. Na druhou stranu je pravda, že existují rezervy v organizaci a využívání lůžek. A obrovské rezervy ve finančních tocích v celém zdravotnictví.

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Ludmila Marešová Kesselgruberová
Po zkušenostech z českého školství na mě jde hrůza ze  státem prováděných restrukturalizací a optimalizací všeho druhu. Myslím, že často chtějí resorty spíš ušetřit na úkor průměrného občana. Je logické, že každá malá nemocnice nemůže mít špičková zařízení pro léčbu těžkých a komplikovaných neduhů. Proto ale snad nemusí zaniknout. To myslím není v zájmu nás obyčejných lidí. Dovedu si představit síť menších zdravotnických zařízení pro řešení běžných potíží, třeba i nějak částečně specializovaných a potom několik velkých, třeba fakultních nemocnic poskytujících péči na vrcholné odborné úrovni. To si zasloužíme všichni, bez ohledu na postavení a příjmy.

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Martin Vídenský, básník z Letohradu, na vrcholu slovenského Velkého Choče (snímek z letošního září).
Kdyby vše vycházelo z výše uvedeného hesla, tak bych i souhlasil. Ale! Žijeme ve státě, kde se stále něco restrukturalizuje a ruší a na to, co zbývá, zbývá stále méně peněz. Spíš mi to vše připomíná začátek dominového efektu v začarovaném kruhu. Připočtu-li k tomu menší dostupnost pro mnoho pacientů, která může mnohdy znamenat i vážné ohrožení života u akutních případů, vychází mi, že méně může znamenat ještě méně…!

Autor: Redakce

8.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tátafest v Ústí nad Orlicí.
9

Tátové slavili svůj svátek

Bouřkou poničené stromy v Lázních Bohdaneč.
7

Bouřka Pardubicko jen "lízla", padlo pár stromů

Rostou kováři i křemenáče. Ale musíte vědět, kam jít

Pardubický kraj, Hlinsko - Mykolog Jiří Laštůvka „Kudláček" opět na své facebookové stránce probouzí v lidech naději i závist. Včera v okolí Hlinska nasbíral s kamarádkou Danou pět kilogramů křemenáčů. „Asi dvacet jsme jich nechali na místě, snad dorostou," připsal pod fotografii jednoho ze zaplněných košíků.

Tunely místo klikatého koridoru před Ústím, Ostřešanská spojka

Pardubický kraj - Jde hlavně o rekonstruovaný hlavní český koridor z Prahy do Ostravy, kde už zbývá zrychlit jen poslední část třináctikilometrový klikatý a pomalý úsek mezi Chocní a Ústím nad Orlicí.

Policie šetří smrt v Mýtě, zbraň proti sobě obrátil policista

Vysoké Mýto - Pardubičtí kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo o středeční noci ve Vysokém Mýtě. Zbraň proti sobě obrátil policista, sloužící na místním obvodním oddělení.

Do rybníku skočí šipku z nového mola

Lanškroun - V rybníku Dlouhý využívaném k chovu ryb nikdy nebude voda průzračná jak v bazénu, zatraktivnit jej ale mají investice do okolí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies