VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noční bouřka napáchala škody, vítr utrhl střechu

Pardubický kraj, Jevíčko - Malou Hanou se včera nad ránem prohnala bouřka, po které zůstala spoušť. Silný vítr lámal stromy a poničil střechy. Pádem stromu se zlomil také sloup veřejného osvětlení.

11.8.2017
SDÍLEJ:

Noční bouřka napáchala škody.Foto: hasiči

Silná lokální bouřka, která včera nad ránem zasáhla Malou Hanou, po sobě zanechala spoušť. Největší škody likvidovali včera až do odpoledne hasiči v Jevíčku. Ušetřeny nezůstaly ani nedaleké Jaroměřice.

První výjezd hasičů směřoval krátce před čtvrtou hodinou ranní do Luční ulice v Jevíčku. „Voda z rozvodněného Malonínského potoka zaplavila dvůr hospodářské usedlosti a ohrožovala domácí zvířata. Hasiči asistovali majiteli zvířat při jejich evakuaci do bezpečí,“ upřesnil průběh zásahu operační důstojník Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Jen o pár minut později přišlo tísňové volání z nedaleké Slatiny, kde po zásahu bleskem začala hořet vzrostlá lípa. Na místě zasahovaly jednotky z Moravské Třebové a Velkých Opatovic.

POŽÁRNÍ POPLACH
Bouře mezitím s neztenčenou intenzitou sužovala Jevíčko. „Při noční bouřce byl vyhlášen požární poplach. Na náš dům taky spadl strom, což mě vzbudilo a vyrazil jsem do terénu,“ popisuje starosta Jevíčka Dušan Pávek.

Šest minut po čtvrté došlo v Okružní ulici, poblíž zámečku, k pádu stromu, který současně přerazil sloup veřejného osvětlení. „Nejhorší situace byla v ulicích A. K. Vitáka, U Zámečku a Okružní IV. Tam jsme museli po poškození pouličního osvětlení místo zabezpečit proti hrozícímu ublížení na zdraví následkem elektrického proudu,“ líčí starosta Pávek.

Ani tím škody napáchané padajícími stromy neskončily. Před čtvrt na pět se strom, který nevydržel nápor větru, zřítil na osobní auto zaparkované v ulici Mistra Mikuláše. Spolu s jevíčskými hasiči zde zasahovala i jednotka z Jaroměřic. „Jeden ze stromů padl i na objekt bývalého augustiniánského kláštera, který je v majetku města. Došlo k poškození střechy a okapu,“ upřesňuje starosta.

Neuplynulo ani patnáct minut a jaroměřičtí hasiči měli dost práce i doma. Spadlý strom zablokoval komunikaci.

Další spadlý strom začali mezitím odstraňovat hasiči v Jevíčku. A ušetřena nezůstala ani nedávno vysazená lípa na Palackého náměstí, která se pod náporem větru vyvrátila z kořenů. „Lípa byla vysazena při rekonstrukci náměstí v roce 2010. Po pádu je vidět, že kořenový systém stromu není zcela v pořádku. V jarních měsících byly odbornou firmou prořezány největší lípy na Komenského náměstí a v parku u zámečku. Jsme rádi, že tyhle největší stromy zůstaly stát a nevznikly větší škody,“ dodává Dušan Pávek.

O hodinu později pak majitel rodinného domu v ulici Dr. Klimeše zjistil, že mu vítr sroloval a oderval část plechové střechy.

ZVUK MOTOROVÝCH PIL
Likvidace následků noční bouřky pokračovala celé včerejší dopoledne. Ulicemi města, zejména v jeho jihozápadní části se rozléhal zvuk motorových pil. Podle Dušana Pávka padaly v drtivé většině jen jehličnaté stromy, stříbrné smrky a túje. „Zmobilizovali jsme část technických pracovníků města, kteří pomáhali hasičům s odstraňováním škod a popadaných stromů,“ dodává Pávek.

 Způsobené škody jsou naštěstí jen na majetku. „Nikdo z obyvatel nebyl zraněn. Řešili jsme hlášení několika pojistných událostí za město. Očekáváme, že ještě upřesníme škody na majetku občanů způsobené například pádem stromů na pozemcích města. Materiální škody na majetku města vyčíslujeme. Odhadujeme to na sto tisíc korun,“ uzavírá starosta.

Bouřka neřádila jen ne Jevíčsku
Poličsko – Bouřka a silný vítr, které se prohnaly včera nad ránem Jevíčskem, působily dopravní komplikace a škody i na jiných místech Svitavska. Krátce před půl čtvrtou ráno vyjížděla jednotka profesionálních hasičů z Poličky ke spadlému stromu a popadaným větvím do Sebranic. Ani odpoledne před tím poličští hasiči nezaháleli. Před čtvrtou hodinou odpoledne hasili hořící auto ve Starohradské ulici v Poličce a o dvě hodiny později kvůli podezření z úniku plynu měřili koncentrace v ulici Edvarda Beneše.

Autor: Jiří Šmeral

11.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový povrch na hřišti v Dlouhoňovicích.

Vyměnili asfalt za plast

O letohradské hodiny se stará věžník Vlastimil Janoušek.

Hodiny rušily hosty hotelu, tak je věžník na noc "uspává"

S občany proberou strategický plán

Králíky /Krátce/ – V Králíkách vzniká nový strategický plán města. Radnice se u této příležitosti chce setkat s občany a starostka Jana Ponocná je prostřednictvím Facebooku a webu města pozvala na schůzku, která se má uskutečnit ve středu 6. září od 16.30 v prostorách školní jídelny.

Podvodníci vylákali od seniorek statisíce korun

Moravskotřebovsko – Varování před podvodníky nezabírají. Alespoň podle dalších případů podvodů, které se staly během jediného dne. Na lep podvodníkům sedly ženy ve věku 62 a 89 let. Dohromady přišly o 288 tisíc korun. Oba případy v současné době intenzivně řeší svitavští kriminalisté. 

Pochod přilákal dvě stě lidí

Bystřec – V obci Bystřec se konala v sobotu 12. srpna turistická akce Bystřecké kilometry, kterou pořádal obecní úřad Bystřec a KČT Malá Haná Velké Opatovice. Turistického pochodu se zúčastnilo celkem 253 turistů, z toho pěších 194, cyklotrasy jelo 58 kolařů, jeden dokonce na koloběžce.

Litomyšl se vyjádřila k trase dálnice D35

Litomyšl – Jako blesk z čistého nebe přišlo usnesení rady města, která se sešla v pondělí kvůli trase dálnice D35 v okolí Litomyšle. Vedení města se přiklonilo k „variantě 0“, kterou preferuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvo dopravy. Ještě začátkem měsíce starosta Radomil Kašpar tvrdil, že k výběru varianty trasy se vyjádří zastupitelstvo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení