Pardubický kraj nechává zpracovat projekt pro stavbu centrálního příjmu. Šlo by o investici ve výši jedné miliardy korun.

„V rozpočtu máme projekt v hodnotě 15 milionů korun pro nemocnici v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí, ve kterých končí nejvíce pacientů," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. Projekt by měl být zpracován až do fáze podrobné projektové dokumentace, aby se mohl v příštích letech realizovat. V Ústí nad Orlicí počítá studie s investicí asi 250 milionů korun, protože akutní medicína je již v tomto zařízení koncentrována do jednoho objektu. V Pardubicích bude vznik centrálního příjmu a zajištění návaznosti akutních oborů náročnější. „V Pardubicích je to investice za jednu miliardu korun," popsal Roman Línek dvě největší akce pro příští roky.

Statut chybí už jen traumatologii

Centrální příjem Pardubické nemocnici chybí, ale z hlediska specializovaných center má již téměř splněno. Nedosáhla zatím jen na statut centra vysoce specializované traumatologické péče, o který požádala Ministerstvo zdravotnictví vloni na podzim. „Podle našeho názoru splňujeme všechny odborné předpoklady," řekl k žádosti ředitel Nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Pokud by se statut povedlo získat, byly by podle vyjádření Romana Línka ambice v rámci specializovaných center splněny.

V areálu Pardubické nemocnice již fungují specializovaná centra pro pacienty s iktem (cévní mozkovou příhodou), dále perinatologické centrum intermediární péče (péče o nedonošené novorozence), je zde také komplexní kardiovaskulární centrum, onkologické centrum a centrum vysoce specializované onkogynekologické péče.

Diskutuje se také o možném přispívání města Pardubice na provoz Pardubické nemocnice. V Chrudimi či Ústí nad Orlicí existují nadace, jejichž prostřednictvím města provoz „svých" nemocnic podporují. Pardubice zatím jen příležitostně přispívají na konkrétní přístroje. „To by se mohlo více rozběhnout," uvedl Roman Línek. Management nemocnice osloví s tímto návrhem nejen Pardubice, ale i další spádová města.