VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nať i prasečí hlava. Nádoby na tříděný odpad skrývají kde co

Krouna, Chrast - Chladná oka kamer by časem mohla hlídat kontejnerová hnízda na tříděný odpad v Krouně. Uvažuje o tom alespoň starosta obce Petr Schmied, který tu nedávno narazil například na nádobu pro plasty naplněnou okurkovou natí. 

17.9.2017
SDÍLEJ:

Okurková nať v nádobě na plasty.Foto: Petr Schmied

„Žlutý kontejner na plasty byl asi do poloviny zaplněn natí z okurek, a to necelého půl dne poté, co Technické služby Hlinsko odvezly kontejnery s bioodpadem. Vše pak samozřejmě za nepřizpůsobivého občana uklidili zaměstnanci obce, takže jeden nepořádník zbytečně zaměstnával pracovníky údržby,“ konstatuje starosta.

„Asi budeme muset přemýšlet o tom, že na některá stanoviště nainstalujeme kamery, protože za nevytříděný odpad obec zaplatí a tyto náklady se pak promítnou do cen za svoz pro všechny občany,“ pokračuje Petr Schmied.

Podle starosty bývá nejhorší situace zpravidla po víkendech. „Je možné, že nám tu nepořádek z určité části zanechávají i chataři a chalupáři, ale to je samozřejmě jen moje domněnka,“ přemítá Petr Schmied.

LENOST OBČAS VÍTĚZÍ
Lajdácké pohození okurkové nati nepředstavovalo v Krouně nejkurióznější případ svérázné „likvidace“ bioodpadu. „Před nějakým časem jsme v kontejnerech objevili i hromadu velkých hovězích kostí,“ vybavuje si starosta, který uvádí i další případ lidské pohodlnosti.

„Využíváme dva typy kontejnerů na plasty. S velkým otvorem a také s malým vhozem obklopeným manžetou. Jakmile se zaplní kontejnery s tím větším otvorem, některým lidem už je zatěžko, aby plastové láhve postupně naházeli do kontejneru s malým otvorem. Položí je prostě vedle kontejneru a odtud je pak vítr rozfoukává po okolí. Podobně tomu bývá i s kartónovými krabicemi, které se lidem nechce trhat na menší kusy,“ doplňuje starosta Petr Schmied.

SE ZÁZNAMY JE PRÁCE
Že může instalace kamer pomoci s bojem proti nepořádníkům, o tom vědí své například v Chrasti. „To jsme takhle třeba koukli na záznam a poznali jednoho z místních, jak ke kontejnerům odkládá tašky s nepotřebným textilem. Tak jsme mu zavolali a do hodiny bylo uklizeno,“ vzpomíná chrastecká starostka Martina Lacmanová.

V Chrasti teď využívají pět kamer, ale jejich provoz má podle starostky i svoje „mouchy“. „Ruku v ruce s ním přichází časový nárok na zaměstnance, jenž musí pořízené záběry vyhodnocovat. Přičemž záznamy pořízené v noci nebo za snížené viditelnosti někdy nebývají tak průkazné, aby na nich bylo možné poznat konkrétního člověka,“ pokračuje Martina Lacmanová.

V Chrasti rovněž v minulosti zaznamenali několik svérázných příkladů nakládání s biologickým odpadem. Nejkurióznějším asi byla prasečí hlava naaranžovaná mezi odpady poblíž místní pošty. Jindy zase Chrastecké překvapil vyhozený chemický záchod naplněný až po okraj lidskými výkaly. Pozornosti místních neuniklo ani opuštěné stavební kolečko přetékající králičím hnojem.

Autor: Marek Nečina

17.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Most k nemocnici podrží ocel

Pardubice - Na nadjezdu k Pardubické nemocnici, z něhož se na začátku září při vytrvalém dešti zřítila betonová deska, začaly stabilizační práce. Most, který převádí silniční dopravu přes železniční trať vedoucí z Prahy na Českou Třebovou, budou držet ocelová lana a sítě. Měly by zachytit případné další padající části betonu.

Máslo za šedesát? Nejsem blázen, raději si vyrobíme svoje domácí

Orlickoústecko, Svitavsko - „Máslo v akci za 47 korun,“ pípne zpráva v mobilu. Právě teď je velmi důležitá. Během hodiny ale zásoba „akčního“ másla zmizí a co hůř, není ani to drahé.

Hostitelé nedarovali návštěvníkům výslužku

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Že by se radovaly veskrze domácí celky, se dlouho ve fotbalovém krajském přeboru nestalo.

„Až zruší poštu na Václaváku, ať příjdou k nám,“ říká starosta

Pardubický kraj, Brněnec - Pobočka České pošty v Brněnci byla kvůli technických problémům přes týden mimo provoz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení