VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj vybírá Stavbu roku, soutěží i kaple z trafostanice

Pardubický kraj - Úpravna vody v Chocni, nová montážní hala v Chrudimi nebo revitalizace Tyršových sadů v Pardubicích a dalších deset staveb soupeří o titul Stavba roku, kterou jednou za dva roky vyhlašuje Pardubický kraj ve spolupráci Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků. 

28.7.2017
SDÍLEJ:

Nová kaplička v DeblověFoto: Marek Nečina

Cílem soutěže je podle slov jejích pořadatelů: „Seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a projektováním v Pardubickém kraji a podpořit kvalitní realizace staveb na vysoké stavebně technické, uživatelské a estetické úrovni.“

Osm architektů a odborníků z oboru stavitelství zvolí jako vítěze jednu přihlášenou stavbu, která byla zhotovena, zkolaudována nebo uvedena do provozu od 1. července 2015 do 30. června 2017. 

VŠICHNI MAJÍ HLAS

Do volby se může zapojit i široká veřejnost, a to prostřednictvím internetového hlasování na stránce stavbaroku.pardubickykraj.cz/anketa

Aktuálně má na Cenu veřejnosti nejlépe našlápnuto rozhledna Milada, která se letos otevřela na hradě Lichnice u Třemošnice. Ostatně, rozhledny dominovaly i předloňskému hlasování, neboť si titul odnesla rozhledna Mariánka v Horní Čermné. 

Stavby bylo možné přihlásit do pěti kategorií:

Obnova nemovitých kulturních památek
Vyhlídka „Milada“ na hradě Lichnice u Třemošnice vznikla na místě bývalé rozhledny, kterou bylo třeba strhnout před dvaceti lety. Otevřená je od letošního dubna. 

Rodinné a bytové domy
Rodinný dům Pelinka v Žamberku vyrostl v letech 2014 až 2016 a vypadá jako krabička od sirek, která se vznáší nad silnicí, opřená o svah. Opírá se o dvojici sloupů ve tvaru písmene V.

Stavby občanské vybavenosti
Environmentální návštěvnické, informační a vzdělávací centrum Natura Park leží v Pardubicích na břehu Chrudimky. Návštěvníky informuje o životním prostředí, ekologii, geologii, živočiších i významných přírodních lokalitách v okolí. 

Dostavba piaristické koleje v Litomyšli je součástí programu Revitalizace zámeckého návrší. Kolej bude sloužit Fakultě restaurování Univerzity Pardubice pro potřeby výuky i ubytování studentů.

Obecní kaple se zvonicí Mladoňovice – Deblov vznikla přestavbou z vyřazení trafostanice v loňském roce. Je zasvěcená andělům a obec ji postavila z veřejné sbírky. 

Stavby inženýrské a dopravní; veřejná prostranství
Revitalizace Tyršových sadů – podzámeckého parku v Pardubicích přinesla obyvatelům města příjemné místo pro relaxaci ve stínu stromů. 

Obchvat Chrudimi na silnici I/37 v úseku Medlešice měří 5850 metrů a končí na křižovatce se silnicí I/17. 
Obnova mostu ev.č.333-006 v Březích u Přelouče už byla nutná. Původní most měl omezenou zatížitelnost a nebyl v dobrém stavu. 

Oprava silnice III/31514 v lanškrounské ulici T. G. Masaryka skončila loni. Původní stav vozovky kritizovali motoristé. 

Stavby pro průmysl, zemědělství a vodní hospodářství
Nové administrativní a vývojové centrum firmy ERA stojí v Pardubicích a tamní pracovníci se v ní mají cítit jako v „dobře zařízením bytě“. 

Stavba úpravny vody v Chocni přinesla také nový vodojem o objemu 616,2 metrů krychlových. 

Novostavba výrobního areálu firmy EWE s.r.o. v Ústí nad Orlicí má kapacitu 180 pracovníků. 

Nová montážní hala TMT spol. s.r.o. v Chrudimi vyrostla na území bývalé továrny na cukr.

Autor: Lukáš Vaníček

28.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baronka Iva Parish, pořadatelka festivalu, a umělecký dramaturg festivalu Petr Hostinský.

„Letošní program je kvalitativně snad ještě lepší,“ říká dramaturg

Společně za úsměv 2014.

Neziskovky mají šanci na grant

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Asistenty nezrušili, ani když stát zařízl dotace

Ústí n. O. – Už víc než čtyři roky působí v Ústí nad Orlicí dva asistenti prevence kriminality. Zpočátku byli financováni z grantu ministerstva vnitra. Když po roce 2015 vyschly dotační zdroje, ani poté město jejich pozice nezrušilo

Voliči si na podzim vyberou z 24 stran a hnutí

Pardubice – Při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se uskuteční 20. a 21. října, budou voliči v Pardubickém kraji vybírat z kandidátek 24 politických subjektů: 17 politických stran a 7 hnutí. Tolik kandidátek se sešlo na krajském úřadě.

OBRAZEM: Spanilou jízdou lákali na Cihelnu

Letohrad - Páteční spanilá jízda vojenské techniky se zastávkami v Žamberku, Letohradu, Jablonném nad Orlicí a Červené Vodě nechyběla ani letos. Lákala na Cihelnu, která během sobotního dne vyvrcholí v Králíkách. V Letohradu přišlo techniku okouknout několik desítek lidí a zejména děti nepohrdly nabídkou se u Tatry či tanku se zbraní v ruce vyfotit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení