Hygienici ve východočeském regionu loni  odhalili deset případů neočkovaných dětí.

„Každoročně prověřujeme proočkovanost a kontrolujeme vybrané ročníky," řekla vedoucí protiepidemiologického odboru pardubické  Krajské hygienické stanice Olga Hégrová. Loni hygienici kontrolovali děti, jejichž příjmení začíná písmenem D. „Zaměřili jsme se na ročníky 2010, 2011, 2012 a na vybrané druhy očkování u ročníku 1999," upřesnila lékařka.

Hygienici zjistili, že v této kategorii neprošlo v kraji očkováním celkem pět dětí.

Lékaři musí mlčet

Stejný počet případů řešila i královéhradecká Krajská hygienická stanice.  „S rodiči je situace projednávána, očkování většinou odmítají z důvodů obav z jeho nežádoucích účinků, případně z důvodů náboženských," uvedla mluvčí KHS Veronika Krejčí.

Dodala, že pokud rodiče odmítnou nechat děti očkovat,  musí o tom jejich lékaři zachovat mlčenlivost.

Z toho, že děti nenechávají očkovat, by se rodiče měli zodpovídat, ale hygienici zatím k žádnému řízení nepřikročili. „Nechtěli jsme do toho vstupovat, protože jsme čekali, jak dopadnou právní spory," uvedla Olga Hégrová s odkazem na řadu případů, které řeší soudy.

Proč vlastně někteří rodiče nechtějí nechat děti očkovat?

Podle pardubické hygieničky to není tak, že by odpůrci očkování odmítali všechny druhy vakcinace. Někdy jim vadí jen jednotlivá vakcína. „Stává se, že se stavějí proti  šestisložkové vakcíně, protože se jim zdá nebezpečná.  Ale díky vědeckým výzkumům je dnes méně agresivní než vakcína tří nebo pětisložková," upozornila.

Dodala však, že rodičům často vadí pouhý fakt, že očkování je povinné.

Stále hrozí sankce
Ministerstvo zdravotnictví může dále nařizovat očkování dětí. Za nesplnění povinnosti hrozí rodičům i nadále pokuta až 10 tisíc korun. Včera o tom rozhodli ústavní soudci. Nevyhověli rodičům, kteří je žádali o zrušení povinnosti. Museli totiž zaplatit každý 4000 korunách, protože nezajistili očkování dítěte takzvanou hexavakcínou.

Důležitá prevence

Olga Hégrová je zastánkyní očkování, protože za svou praxi už zažila případy, kdy se lidem odmítání vakcinace vymstilo.  Nemyslí si však, že by stát něčeho dosáhl represí. „Já jsem spíše přesvědčovač," říká.

Ani předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula nevidí jako východisko postihy rodičů. Podle něj je důležitá osvěta i zkušenosti z jiných zemí. Například v Austrálii si rodiče za očkování dítěte odečtou z daní 1000 dolarů .

Odpůrci očkování upozorňují, že nejde  jen o zcela neočkované děti, které podle nich  tvoří spíše výjimku, ale hlavně o děti, pro něž rodiče zvolí  šetrnější schéma vakcinace.

Proti povinnému očkování se staví například občanské sdružení Rozalio spojující rodiče, jež zastávají ohledně očkování různé názory i přístup. Propagují však názor, že jeho volba by měla být  dobrovolná a rodiče by měli mít dostatek informací.

Podle právničky Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty může povinné očkování některé rodiče vést k obcházení zákona, falšování zdravotnické dokumentace, a tím ke zkreslení údajů o proočkovanosti.

Proočkovanost klesá

Před pěti lety vznikla petice za za svobodnou volbu očkování. „Dopředu nelze dokázat, že očkování dítěte nebude mít žádné nežádoucí účinky, ani že v jeho důsledku nemůže dojít k dočasnému nebo trvalému poškození zdraví dítěte, proto je svobodný souhlas rodičů k tomuto zákroku zásadním právním krokem," píše se v ní.

Pro děti v Česku je nyní povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi.

Podle odborníků pravidelná očkování v Česku ročně zachrání na 500 životů a zabrání až 150 tisícům infekčních onemocnění. Proočkovanost však klesá v ČR i v celé Evropě.