VYBRAT REGION
Zavřít mapu

''Beton jsme měli kvalitnější než Francouzi''

Orlické hory – Nedávná vlastivědná středa v deštenském Muzeu zimních sportů, turistiky a řemesel potěšila především příznivce vojenské historie. Jejím tématem byla totiž pohraniční opevnění v Orlických horách.

20.3.2012
SDÍLEJ:

Pevnost Hanička.Foto: Vladimír Hanuš

Přednášejícím byl Petr Hudousek, starosta Rokytnice, v jejímž katastru se nachází pevnost Hanička. Ta je největším objektem prvorepublikového opevnění v celém rychnovském okresu. Host večera se podle svých slov o tuto problematiku zajímá zhruba 30 let a posluchačům dokázal, že v opevnění na Rokytnicku se orientuje velice dobře. Zaznělo tak mnoho informací, jež  řada návštěvníků slyšela vůbec poprvé.
To, že pro německou armádu byl zisk opevněného pohraničí bez boje velkou úlevou, ani není třeba zdůrazňovat. I na příkladu dobových fotografií ale přednášející ukázal, jakou atrakcí se po mnichovské dohodě pohraniční pevnosti staly. „Ukázkami československého opevnění mohla německá propaganda prezentovat svým občanům, jak velký diplomatický úspěch  se nacistům podařil,“ řekl Petr Hudousek.
Tím to ale nekončilo, protože pevnosti začali studovat přední němečtí odborníci, aby se mohli lépe připravit k útoku na opevnění francouzská. Ta ostatně v některých parametrech, jako tvrdosti betonu,  za těmi československými zaostávala.
Na pevnostech se cvičila německá armáda, která tak testovala nové druhy zbraní. „Zkoušela se zde munice Röchling, což byla podkaliberní střela protáhlého tvaru. Proti železobetonovým pevnostem dosahovala výborných výsledků,“ vysvětlil přednášející. Němci ale odváželi i pancéřové zvony. Zkázu některých pevností pak dokonalo řádění podniku Kovošrot v padesátých letech.  (mif)

Cyklus přednášek „Vlastivědné středy“ se koná v deštenském muzeu každou středu od šesti hodin večer. 

Kde se nacházejí podobné pevnosti

V blízkém okolí je řada dalších podobných objektů:

Na Náchodsku leží známá pevnost Dobrošov, která je rovněž přístupná veřejnosti.

Nedaleko ní, je pěchotní srub Březinka, který po řadě let usilovné práce uvedl Klub vojenské historie z Náchoda do stavu, jaký se předpokládal při plném dokončení a dovybavení opevnění.

V okrese Ústní nad Orlicí se nachází dělostřelecká tvrz Bouda, která je jednou z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí československého opevnění. Je zapsána na seznamu kulturních památek ČR.  

U Králík  se pak nachází dělostřelecká tvrz Hůrka.

Dělostřelecká tvrz Adam je dosud využívána armádou a není proto veřejnosti zpřístupněna.

Autor: Redakce

20.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

Dračí lodě na Pastvinách napsaly svou desátou kapitolu.

OBRAZEM: Pastvinami zněly bubny dračích lodí

Druhá porážka. Ústí podlehlo silným Jirnám

Ústí nad Orlicí - Těžký los si vybírá svou daň. Fotbalisté Ústí nad Orlicí prohráli na domácí půdě s vítězem posledních dvou ročníků ČFL 0:3. Zápas sledovala fantastická návštěva.

S návštěvností to letos není slavné, shodují se koupaliště

Pardubický kraj – Počasí jako na houpačce, pár dní vedra a hned citelné ochlazení. To je obrázek letošního léta, který se podepisuje i pod návštěvností koupališť a aquaparků v celém kraji.

Město rozsvítí čelovky běžců

Lanškroun – Čelovky, to je povinná výbava běžců, kteří se dnes zúčastní Nočního běhu Lanškrounem o pohár starosty města. Start bude od 22 hodin na zámku. Běžce zaregistrovává pořadatelské Kulturní centrum. Vypsáno je několik kategorií. Děti poběží 500 metrů, dospělí 5 kilometrů. 

Voliči si na podzim vyberou z 24 stran a hnutí

Pardubice – Při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se uskuteční 20. a 21. října, budou voliči v Pardubickém kraji vybírat z kandidátek 24 politických subjektů: 17 politických stran a 7 hnutí. Tolik kandidátek se sešlo na krajském úřadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení