VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nápad k nezaplacení. Flejšar na to "kápnul"

Umělec a zároveň trenér má velký podíl na tom, že zájem o snowboardcross roste. O budoucnost se starají kempy.

11.1.2017
SDÍLEJ:

Trenér Jakub Flejšar s nejmladší účastnicí kempu. Přihlíží Eva Samková.Foto: Deník/Michal Fanta

Dolní Morava – Vyhrát olympijské hry. Pecka. Pro všechny velká událost. Bezpochyby taková, na kterou se nezapomíná.
Ale jak s tím naložit dál.
Takovou myšlenku měl trenér Evy Samkové Jakub Flejšar.
Sám bývalý závodník ve snowboardcrossu pojal v hlavě před sedmi, osmi lety nápad, jak dostat k této disciplíně děti. Příběh velmi barvitě popsal. „Závodil jsem stejně jako Eva Samková. Nebyl jsem sice tak dobrý, ale bavilo mě to hrozně. Postupně jsme vymýšleli způsob, jak k tomu dostat děti, jak sport více propagovat. První myšlenkou bylo někoho vzít a vyhrát s ním olympiádu, ale museli jsme někoho najít. Jakmile jsme tenkrát měli volno, volný víkend, naplánovali jsme kemp a začali jsme děti učit to, co jsme se učili my od Marka Jelínka (reprezentační trenér, pozn. aut.). Začalo u nás dvanáct dětí na prvním kempu a hned z toho vzešel první reprezentant, který teď jezdí ve Světovém poháru. Posléze jsme začali jezdit s Evou. Šlo jí to tak dobře, že jsme se zaměřili na to vyhrát olympijské hry, což by byla ta největší propagace. Povedlo se. Eva Samková nám začala po úspěchu na olympiádě pomáhat, což jí vydrželo do teď. Když má čas, vždy přijede. Snažíme se dělat maximum, abychom to více dostali do podvědomí lidí," podělil se o počátek vzniku kempů Jakub Flejšar.

VÝCHOVA
Hledání talentů je velmi často běh na dlouhou trať. A výsledek? Nejistý. Nikdo nezaručí, že každý rok se vyprodukuje jméno, které bude znát celá republika. Přesto právě přes kempy vede cesta, jak toho dosáhnout. Recept na to existuje. „Máme spřízněné kluby, které jsme pomáhali zakládat. A ty už zase vedou lidé, kteří byli na těch prvních kempech. Když je někdo opravdu šikovný, zařadíme ho do těchto klubů a postupně si jej vytahujeme, abychom ho viděli na vlastní oči, nikoliv jen z videa. Snowboarding nemá žádnou strukturu. Snažíme se to zavést, aby to fungovalo," vysvětluje Flejšar.
A tady je kámen úrazu.
Výchova je téměř celá na jedincích. Nebýt Jakuba Flejšara, Marka Jelínka a rovněž i Evy Samkové, těžko by v budoucnu vyrostla nová hvězda snowboardcrossu. Celé je to o financích. „Český svaz lyžování a sekce snowboardingu nám pomáhají tím, že nám platí trenéry, aby ta cena pro účastníky kempů nebyla enormní, což nám hrozně pomáhá. Pak je to naše energie," přidává Flejšar.
První kemp na Dolní Moravě skončil v neděli. Ty další budou následovat. „V březnu bude na Dolní Moravě ještě jeden kemp, mezitím by měl být i jeden na Lipně," uvedl trenér, jenž je zároveň i sochař.

ORGANIZAČNÍ NÁROČNOST
Pořádat ČEPS kempy bere spousty času. I proto se v SBX týmu, který je hlavním strůjcem, rozhodli, že to musí rozdělit. „Já říkám, že je to hodně náročné hlavně přes organizaci. Na to už jsme si vzali člověka, který se o to stará. Na nás je, abychom trénovali. Ty děti se pak strašně rychle zlepšují, což nám tu energii vrací," má jasno Flejšar.
Trenéři se pak mohou věnovat jen trénování a sledování jednotlivých účastníků. Každému mohou sdělit své poznatky, což vede k viditelnému pokroku. „Za dva dny jsme naučili jezdit holčičku, která na tom nikdy nestála. Děti se naučí správně jezdit, správně a zdravě na prkně stát, což je nesmírně důležité. K tomu patří i bezpečnost. Pro začínající je to obrovská výhoda," myslí si kouč.
Aktéři kempu nejezdí pouze na svahu. Během celého týdne probíhalo natáčení na video a večer se děti sešly u videokoučingu. „Přes den jsme natáčeli různá videa a večer jsme jim to pouštěli. Děti si beru po skupinkách a ukazuji jim, co dělaly špatně. Není to nejzábavnější, ale u někoho funguje to, že když se mu to ukáže, začne nad tím přemýšlet," dodal k formě tréninku, která má svou váhu, Flejšar.
Pro jeho samotného se jednalo o povedený první letošní ČEPS kemp. „Po dlouhé době napadlo dostatek sněhu. Bylo s tím sice hodně práce, ale postavili nám tady parádní tréninkovou trasu pro ty nejmenší. Za to musíme hodně poděkovat. Já jsem moc spokojený," uvedl trenér, který už nyní pilně připravuje českou reprezentaci na víkendové závody Českého poháru a následující závody Světového poháru.

Reprezentační trenér pěl ódu na skvělé podmínky

Dolní Morava – Klíčovou roli při pořádání jakékoliv akce hrají podmínky. A ty měli všichni účastníci skončeného snowboardcrossového kempu perfektní, což potvrdila i marketingová manažerka areálu na Dolní Moravě Lenka Strculová. „Snažíme se vytvořit nejlepší podmínky pro trénink, což je v Česku trochu problém, protože je potřeba areál, který je stoprocentně zasněžován. Nikde není garantováno, že přírodního sněhu bude dostatek. Měli jsme štěstí, že jsme mohli připravit nejlepší trať. Máme tu profesionálního rolbaře, který má zkušenosti i se závoděním, potažmo účastí na olympijských hrách, Emila Nováka. Ten tu trať staví spolu s dalšími. Máme tak výhodu, že můžeme postavit snowboardcrossovou trať v nejvyšší kvalitě."Reprezentační trenér Marek Jelínek.
Avšak jen o sněhu to není. Dolní Morava nabízí i široké spektrum dalšího využití, které zajišťuje. „Všichni mohli využít doplňkové aktivity, relaxaci, bazén. Nyní je tu česká reprezentace, takže to platí i pro ni. Snažíme se jim vyjít vstříc, aby se cítili co nejlépe," uvedla Strculová. S rychlou reakcí přispěchal i reprezentační trenér Marek Jelínek: „Všechno, co bylo řečeno, máme zdarma, což je naprostá paráda. My si nemůžeme dovolit čtrnáct dní před největším kolem Světového poháru pravidelně nesportovat a nepřipravovat se i jinak než na sněhu. Chodíme do posilovny, do sauny, na masáže," vyjádřil spokojenost s tím, jak jim vycházejí na Dolní Moravě vstříc. „Je tady komplexní prostředí pro přípravu. Jsme tady asi už popáté a pak odtud odjíždíme dobývat svět. Být to blíže Praze, je to ještě lepší," dodal s úsměvem Jelínek.
Pro areál je to velká vizitka. „My jsme pak rádi, že má reprezentace takové výsledky. Jsme poté hrdí, že jsme jí mohli poskytnout takové podmínky," uvědomuje si manažerka. „Věřím v to, že z kempů, které se dělají právě tady u nás, vzniknou další závodníci," přála by si Lenka Strculová. „Děkujeme," uzavřel Marek Jelínek.

Autor: Miroslav Bednář

11.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pouhé dva týdny po kolaudaci se na nové sportovní hale v České Třebové zřítila střecha.

Kontrolní den objasní rozsah škod, stav haly i další postup

Vizualizace rekonstrukce krytého plaveckého bazénu.

V kostce z regionu: Otevřeli obálky s nabídkami

Kompletní slatiňanská sestava zaúřadovala...

Pardubicko /KOMENTÁŘ/ - Krajský přebor: V několika případech se fotbalistům Slatiňan v poslední době nepovedlo venkovní utkání. I proto si v Poličce říkali, že by nemuseli být úplně bez šance na dobrý výsledek. Jenže lídr přeboru je z takových myšlenek vyvedl.

Památka, nebo ruina? O dětské nemocnici rozhoduje ministerstvo

Pardubický kraj, Moravská Třebová - Ministerská komise doporučila budovu nebourat.

Další favorit v Trutnově ostrouhal

Východní Čechy, Trutnov - Divize C: Pět vítězství již v jarní části sezony nasbírali fotbalisté Trutnova. Získali již dokonce o dva body více než za celý podzim.

Noc mladých výzkumníků nabízí pokusy i kulturu

Pardubicko - Akce se koná v úterý od 16 do 24 hodin na pardubickém zámku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies