VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cíl tentokrát našli všichni běžci

Č. Třebová - Dolní Morava byla svědkem MS veteránů. Iscarex se pořadatelství zhostil tak dobře, že mu byla pro příští rok nabídnuta Grand prix.

11.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Uspořádat podnik, kterého se účastní 691 atletů z celého světa, není jen tak. Českotřebovský Iscarex to zvládl. Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu, které se o víkendu konalo v Dolní Moravě, proběhlo bez velkých zádrhelů.

Úleva. To bylo první slovo, které vyslovil předseda organizačního výboru Jan Šimůnek při vzpomínce na víkendové závody. Byl rád, že vše klaplo, jak mělo: „Máme z mistrovství příjemné pocity, protože se většina věcí povedla a zaznamenali jsme hodně pozitivních ohlasů.“ Přípravy vrcholného atletického podniku v našem okrese začaly již před dvěma lety. Organizační tým se za tu dobu rozrostl ze šesti lidí na šedesát. Další lidé museli navíc pomáhat s tlumočením do různých světových jazyků. Výjimkou nebyli ani atleti z exotických zemí, jako je například Venezuela nebo Nový Zéland.

Žádný z atletů se letos neztratil

A jak se vlastně podařilo tak velikou akci dostat do Dolní Moravy? „Před devíti lety jsme začali dělat Běh na Králický Sněžník. Chtěli jsme přitáhnout více lidí do těchto končin. Chtěli jsme, aby se dostalo lidem do povědomí, že nějaká Dolní Morava je. Postupně jsme stupňovali nároky na závody a napadlo nás, že bychom mohli zkusit uspořádat mezinárodní podnik,“ prozradil Šimůnek. V loňském ročníku si například vyzkoušeli běh do vrchu v Dolní Moravě běžci z Keni. Kuriózním momentem bylo, že se jeden z afrických běžců ztratil. Naštěstí už ale nebrázdí lesy na Králicku, byl včas nalezen. Letos se žádná podobná veselá příhoda nestala: „Trať byla perfektně označená a nebojím se říci, že organizace byla na slušné úrovni,“ upozornil Šimůnek. Na závod navíc bedlivě dohlíželi komisaři z Norska nebo z Anglie.

S osmdesátníky byl problém

Mistrovství světa veteránů má podle Jana Šimůnka z pořádajícího Iscarexu tu výhodu, že se na něj nemusí běžci kvalifikovat, stačilo se „pouze“ přihlásit, najít na mapě Českou republiku, zabukovat letenku a hurá směr Dolní Morava: „Každý, kdo byl starší pětatřiceti let, mohl se přihlásit a přijet. Šampionát tak byl otevřený pro všechny běžce z celého světa.“

Vzhledem k vyššímu věku sportovců, měli pořadatelé určitě vrásky ze sobotního vedra. „Přáli jsme si, aby nepršelo, aby bylo pěkně, jenže to bylo až moc,“ postěžoval si Šimůnek na třicetistupňové horko. Sám si dokonce trať na vlastní kůži vyzkoušel a přiznal, že byla těžká: „Cítil jsem se hrozně. Dělám ale atletiku vyloženě rekreačně, ale i vzhledem k tomu, že jsem toho několik dní před mistrovstvím moc nenaspal, jsem se v cíli cítil hodně unavený.“

Do Dolní Moravy zavítalo i několik běžců, kteří měli na krku již osmý křížek: „S osmdesátiletými běžci jsme měli trochu problém. Světová federace považuje běhání do vrchu za hodně náročný sport a končí sedmdesátníky. Když jsme zažádali o povolení mít vyšší startovní kategorie, nechtěla nám federace vyhovět, že je to nebezpečné. Nakonec se nám ale v jednání zadařilo a osmdesátníci se účastnili také,“ tvrdí Šimůnek. Jistě byl rád, že všichni senioři, o jejichž start Iscarex musel bojovat, doběhli do cíle ve zdraví. Pouze v kategorii šedesátníků musela jednoho atleta odvézt horská služba.
Pokud vás zajímá, zda Iscarex bude po zvládnutém šampionátu veteránů chystat i něco dalšího, tak není vyloučené, že do Čech v následujícím roce zavítá světová vrchařská elita. „Vše ale záleží na financích. Mistrovství nás stálo více než dva miliony korun. Předseda atletické federace v běhu do vrchu Danny Hughes nám nabídl, že bychom mohli v příštím roce pořádat Grand prix v běhu do vrchu. To už ale není výzva jenom pro Iscarex, ale pro celý náš region. Přijela by totiž už světová špička,“ poukazuje na nákladnost prestižního podniku Jan Šimůnek.
Nejlepší výsledky okresních atletů

Muži – kategorie M35 (11,3 km): 3. Miroslav Vítek (Jiskra Ústí nad Orlicí) 53:21, 6. Martin Vacek (Iscarex Česká Třebová) 55:10, 12. Jindřich Král (Iscarex Česká Třebová) 59:32, 21. Miroslav Nemšák (Sokol Černovír) 01:03:50. M40: 40. Pavel Liška (TK Ústí nad Orlicí) 01:08:28. M45: 13. Aleš Stránský (Iscarex Česká Třebová) 57:16, 20. Petr Orlich (CTC FORT SMC Ústí nad Orlicí) 59:06, 41. Stanislav Krejčí (APSV Těchonín) 01:07:25. M50: 9. Josef Siegl (AC Choceň) 59:44, 40. Jan Razým (Iscarex Česká Třebová) 01:09:30.

M55 (9,9 km): 5. Miroslav Krupička (CTC FORT SMC Ústí nad Orlicí) 53:27, 41. Miroslav Červ (Iscarex Česká Třebová) 01:09:27, 48. Václav Sadílek (Albrechtice) 01:12:48. M70: 14. Jaroslav Merta (Iscarex Česká Třebová) 01:14:56.

Ženy – W35 (11,3 km): 5. Denisa Barnetová (KUS Jablonné nad Orlicí) 01:09:51. W40: 16. Eva Jirásková (Iscarex Česká Třebová) 01:30:20, 17. Magdalena Sieglová (AC Choceň) 01:31:37. W45: 22. Zdeňka Šimůnková (Iscarex Česká Třebová) 01:36:39.
W55 (9,9 km): 5. Miloslava Keprtová (Iscarex Česká Třebová) 01:19:01.

Autor: Pavel Ryšavý

11.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bazén ve Vysokém Mýtě.

Strážníci se dočkají nového auta

Vedení městské společnosti Služby města Pardubic vyrazilo pod vedením ředitelky Ley Tomkové (ANO) do Jihoafrické republiky. Prý na pracovní cestu.

Ředitelka Služeb ve funkci končí

Hajlující vlčák ústeckého absolventa je Grafikou roku

Praha/Ústí n. O. – Ze Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí vycházejí absolventi, kteří se v životě neztratí. A nejen to. Řada z nich pokračuje ve studiu na vysokých uměleckých školách a sbírají úspěchy. Jeden opravdu výrazný zaznamenal ve středu 15. února grafik a ilustrátor Jakub Bachorík.

Město připravuje revoluční změnu v nakládání s odpady

Moravská Třebová – Moravská Třebová od března zavádí sofistikovaný svoz odpadu.

Bravo! Kohouty hnala fantastická návštěva

Česká Třebová – Drama od první do poslední minuty. Takové bylo páté a rozhodující čtvrtfinálové střetnutí krajské ligy, ve kterém Kohouti po tuhém boji udolali juniorský tým Havlíčkova Brodu.

Zástupci škol z celé republiky přijeli na festival vzdělávání

Litomyšl – Nebývale velký zájem vzbudila akce Nakopněte svoji školu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies