VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za erotikou také do muzea...

Vysoké Mýto – S jarem otevřou výstavu O lásce a milování aneb Erotika v muzejních sbírkách.

16.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: REUTERS

Dveře Regionálního muzea se v polovině března zavřely za výstavou Stromy jako domy. Jaro přivítá hned první jarní den nová expozice nazvaná O lásce a milování aneb Erotika v muzejních sbírkách.

Zpestřením budou antické sochy

Výstavní prostory muzea představí nejenom sexuální výjevy a symboly, ale také milostné náměty ve výtvarném umění a vše, co s erotikou, láskou a touhou souvisí. Vrátíme se do pravěku za paleolitickými i neolitickými venušemi, ithyfalickými plastikami, různými symbolickými závěsky či amulety. Návštěvníci si budou moci prohlédnout kolekci antických předmětů, například etruské votivní faly, erotické výjevy na řecké červenofigurové keramice nebo římské keramice nazývané terra sigillata. Bezesporu atraktivním doplněním se stanou kopie antických soch, které zapůjčila Galerie antického umění v Hostinném.

Středověk přinese zobrazení Adama a Evy, zejména na středověkých kachlích. Unikátním exponátem zde bude Šostýnská venuše pocházející z poloviny 14. století, ta představuje jedno z nejstarších zpodobnění nahého ženského těla v drobné plastice evropského středověku. Baroko zastoupí například Bozetto Omphalé a Herakles od Ignáce Platzera. Výjimečným lze nazvat soubor děl z 19. a 20. století, který pro tuto výstavu zapůjčilo Muzeum umění v Olomouci.
Příchozí zhlédnou také obrazy od Jana Preislera, Františka Hoplíčka nebo Adolfa Liebschera. Současné erotické umění přiblíží tvorba Ley Vivot, Antonína Suchana, Věry Kovářové nebo fotografie Josefa Pavlíčka.

Leitmotivem jsou erotické příběhy

Leitmotivem výstavy jsou různé erotické příběhy, jež se připomínají v každém historickém období: od antických bájí po příběh Mata Hari ve dvacátém století.
Výstava pochází z Vlastivědného muzea v Šumperku, na její tvorbě se podílely další renomované kulturní instituce z České republiky a ze Slovenska.

(pá)

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Chodec zemřel po střetu s autem

Ilustrační foto.

Ředitelé se sešli na hradě

Peníze na odkup spalovny zastupitelé opět neschválili

Pardubice - V patové situaci zůstávají pardubičtí zastupitelé i po svém čtvrtečním zasedání. Znovu totiž neschválili peníze na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. A to i přesto, že na minulém jednání její odkup odsouhlasili.

Svět si připomíná 75 let od vypálení osady Ležáky

Pardubický kraj, Ležáky - Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení osady Ležáky se uskuteční v neděli. Program začíná o půl deváté mší. Na devátou se začnou sjíždět hosté a postupně se řadit do průvodu, aby v deset hodin dopoledne mohlo za doprovodu vojenské kapely začít kladení věnců u pomníku „Kniha obětí".

Chrudim zvažuje přijetí až stopadesátimilionového úvěru

Pardubický kraj, Chrudim - Město Chrudim by si mohlo v příštím roce nebo v roce 2019 nabrat nové úvěry v celkové výši až 150 milionů korun. Uvedlo to vedení radnice po jednání zastupitelstva, na kterém byl v tomto týdnu projednán a schválen střednědobý výhled města do roku 2021.

Na okraji Pardubic roste kukuřičné bludiště

Pardubice - Na první pohled se na kraji Pardubic nedaleko letiště nachází obyčejné pole oseté kukuřicí. Mezi rostlinkami si však lze všimnout dřevěných destiček a infostánku. Pole ukrývá také desítky spletitých cest, ty tvoří kukuřičné bludiště plné úkolů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies