VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Triarius uspěl před uznávanou porotou

Č. Třebová, H. Králové – Od pátku do neděle se v Divadle Drak v Hradci Králové konal další ročník postupového kola celostátních přehlídek experimentujícího divadla Šrámkův Písek, přehlídky studentských divadelních souborů Mladá scéna a divadel poezie Wolkerův Prostějov s názvem Audimafor 2012.

4.4.2012
SDÍLEJ:

To všechno z lásky. Triarius. Režie Josef Jan Kopecký.Foto: Iva Kopecká

Přehlídky se s dvěma hrami zúčastnil, jako každý rok, také českotřebovský soubor Triarius. „Na Audimafor jezdíme někdy od roku 2001, to se konal ještě v Kostelci nad Orlicí. Je to pro nás srdeční záležitost, váže nás k němu řada krásných vzpomínek, navázaná osobní přátelství, ale také velký respekt před audimaforovou porotou, která je složena skutečně ze špiček divadelní vědy a teorie,“ říká Josef Jan Kopecký, který byl pod oběma inscenacemi podepsán jako režisér. Audimafor pořádá Středisko amatérské kultury Impuls Hradec Králové a Volné sdružení východočeských divadelníků (VSVD) ve spolupráci s Divadlem Drak Hradec Králové a s finanční podporou Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.
V programu letošního ročníku se objevilo patnáct představení, která přivezly soubory ze všech tří krajů, jejichž činnost VSVD pokrývá – z Královéhradeckého, Pardubického a Libereckého. A byly mezi nimi soubory velmi zavedené – Divadlo DNO Jirky Jelínka, ZUŠ Jaroměř Jarky Holasové, Divadlo EXIL z Pardubic, D.R.E.D. z Náchoda, Hanka Voříšková z Chocně, Divadlo Jesličky Josefa Tejkla z Hradce a v neposlední řadě také soubor Geisslers Hofcomedianten Kuks Petra Haška. Program byl tedy velmi kvalitní již podle obsazení.

Známá jména, v čele Jan Císař

Jelikož se jednalo o soutěžní přehlídku, bylo zapotřebí poroty, která jednotlivá představení hodnotila a rozebírala. Předsedal jí teatrolog a pedagog Jan Císař, členy byli Vladimír Hulec (divadelní publicista), Alena Zemančíková (autorka, dramaturgyně a režisérka ČRo), Tomáš Žižka (scénograf, muzikant, performer, pedagog) a Michal Zahálka (student katedry divadelní vědy FF UK Praha).
Triarius na Audimafor 2012 přivezl své rok staré představení Orangutan v továrně a novinkovou inscenaci To všechno z lásky, která si na této přehlídce odbyla svou premiéru.
„Orangutan v továrně vznikal právě pro Audimafor, svou premiéru měl mít na loňském ročníku této přehlídky, ale osud chtěl tomu, že jsme s ním nakonec přijeli až letos,“ říká Josef Jan Kopecký. „Je to představení, které jsme si pojmenovali prožitkovým divadlem, jde totiž o to, že diváci vedle textu dostávají intenzivně také další složky této divadelní performance – hudbu, jevištní akci, expresivní herectví, ale také dosti nezvyklé svícení scény,“ doplňuje ke hře režisér. Orangutan v továrně je experimentující představení, zároveň je to ale také divadlo poezie, neboť scénář vychází ze stejnojmenné sbírky básní Lubora Kasala. „S Luborem Kasalem jsme v osobním kontaktu vlastně díky Literátům na trati, kde jsme se setkali poprvé. Orangutan v továrně není první jeho sbírkou, kterou jsme inscenovali. První byl Bláznův dům, který jsme inscenovali již před lety a se kterým jsme doputovali až na Wolkerův Prostějov,“ dodává člen Triaria.

S Orangutanem na dvě přehlídky

Orangutan v továrně na Audimaforu zapůsobil natolik, že jej porota doporučila, jako jediné představení, k postupu na celostátní přehlídku divadel poezie Wolkerův Prostějov. Zároveň jej ale vyslala také na celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek. Orangutan tedy proměnil hned dvě z šancí. Vedle toho byl také oceněn za představení.
Druhou triariovskou hrou bylo To všechno z lásky, první letošní premiérovaná hra souboru. „To všechno z lásky je takovým pokusem přenést na divadlo dokument. A to dokument vskutku smutný. A závažný. To všechno z lásky totiž vypráví příběh tří žen, skutečných žen, není to smyšlenka, které žily s tyranem. Je to představení o domácím násilí,“ říká ke hře Kopecký. „Tato inscenace vznikala relativně dlouho, možná dva roky, protože jsem dlouho hledal klíč, způsob, jak ji na jeviště přenést. Není snadné dělat na jevišti dokumentární věc. K tomu jsem chtěl, aby to bylo i vizuálně a hlasově zajímavé, dlouho jsem proto hledal také herečky, které by to zahrály podle mé představy,“ doplňuje režisér Kopecký.
Představení To všechno z lásky dostalo jednu z mála individuálních cen – za přenesení závažného společenského problému na divadlo. „Vážíme si toho moc, protože to byl vskutku pokus. Ty příběhy jsou tak silné, že jsem je nechtěl nějak shodit, vsadili jsme tedy na autenticitu,“ říká Josef Jan Kopecký.
Jak se tento divadelní tvar souboru Triarius podařilo realizovat, se můžete přijít přesvědčit již tento týden. Na pátek je totiž naplánována českotřebovská premiéra hry To všechno z lásky do klubu Modrý trpaslík v České Třebové. Začátek je ve 20 hodin. Ve hře se představí Renata Reslerová, Veronika Stasiowská a Jana Ženková, dramaturgem, autorem scénáře a režisérem představení je Josef Jan Kopecký.  (tz, zr)

Autor: Redakce

4.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci z 1. A Základní školy Dobrovského v Lanškrouně.

Naši prvňáci: ZŠ Dobrovského v Lanškrouně

Ilustrační foto.

Do Pardubic míří světová plochodrážní esa, pojede i domácí jezdec Milík

Terén rovnali odpadem bez povolení. Zaplatí

Pardubický kraj, Hradec nad Svitavou - Firma do obce navezla tisíce tun zeminy a odpadů. Dostala pokutu 120 tisíc.

Reportáž: Soutěž, kde jde "o životy"

Pardubice - Třináct týmů zdravotnických záchranářů soutěžilo v Pardubicích 24 hodin.

Pro kotě museli vylézt hasiči

Vysoké Mýto - Vysokomýtští dobrovolní hasiči v pondělí odpoledne zachraňovali další život. Tentokrát kočičí.

Stolní tenis: Cena pro vítěze zůstala doma

Žamberk - Župní přebor Východočeské župy Pippichovy ve stolním tenisu registrovaných hráčů se již tradičně odehrál v Žamberku. A stolní tenisté si zkusili, jaké je to hrát v noci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení