VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svěcení kaple v Kunvaldě

Kunvald – V sobotu 22. května 2010 se konalo v obci slavnostní svěcení kaple Panny Marie v Zaječinách.

28.5.2010
SDÍLEJ:

Slavnostní svěcení kaple Panny Marie v Zaječinách.Foto: MVDr. Jaromír Bílek a Jiří Stuchlík.

Vzácné povinnosti se ujal Mons. Josef Socha z Biskupství královéhradeckého, jenž celebroval celou mši.
K této akci byli přizváni všichni administrátoři, kteří vykonávali svoji službu v kunvaldské farnosti po roce 1989. Kromě Mgr. Stanislava Sikory, který se nemohl zúčastnit, pozvání přijali Mons. Josef Suchár, který v současnosti zastává svoji službu v Neratově, ThDr. Pavel Nowatkowski, sloužící v Opatovicích nad Labem a současný duchovní kunvaldské farnosti ThMgr. Miroslav Piotr Fass. Svěcení se zúčastnil také vikář žambereckého Vikariátu Mgr. Oldřich Kučera. Z dalších pozvaných se zúčastnil náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Roman Línek se svojí manželkou. Z okolních starostů si slavnostní chvíli nenechal ujít starosta Klášterce nad Orlicí pan Zdeněk Bureš.

I přes nepřízeň počasí, která panovala nad celou naší republikou, se krátce před patnáctou hodinou sešlo před kapličkou na dvě stě příznivců. Pro zpříjemnění čekání zahrála skupina „Společenství křesťanů Kunvald“ pod vedením pana Václava Dobiáše, který také celou slavnost ozvučil. Od patnácti hodin se konala slavnostní bohoslužba za hudebního doprovodu skupiny „Jiná doba“ z Kunvaldu. Počasí pohrozilo malou sprškou deštivých kapek, které donutilo přítomné nad svými hlavami chvílemi roztáhnout deštníky. Ale i tak mohla slavnost pokračovat.
Starosta městyse Kunvald Ing. Josef Paďour přivítal hosty a všechny přítomné a připomněl celou historii kapličky: základní kámen byl položen na začátku srpna roku 1892. Kaple byla zbudována za přispění zakládajících členů a dárců ze Zaječin, Bubnova, Kunvaldu a ze sbírek občanů konaných v okolí. Postavena byla společným úsilím místních řemeslníků a občanů, pozemek daroval Antonín Rous. Zvonek byl do věže zavěšen 21. října 1892.

Kaple společně s místními rodáky pamatuje různá období, veselá a šťastná, ale také léta těžká a roky válečné. V každé této době byl zrekvírován zvon na válečné účely a ani kaple v Zaječinách nezůstala výjimkou. V roce 1950 byla kaple opravena a byl zavěšen nový zvon, který daroval zaječinský rodák pan František Rous. O celou akci obnovy se obětavě staral František Bárnet s paní Marií, rozenou Rousovou. Rovněž další sousedé přispěli svou prací a peněžitými příspěvky. Kaplička se po roce 1989 dostala do soukromých rukou. Teprve v roce 2008 se podařilo završit několikaleté úsilí zastupitelů a starosty - kaple přešla do vlastnictví městyse Kunvald. Při její rekonstrukci v následujícím roce byla nalezena zakládající listina a listina z roku 1950 ve schránce, které byly uloženy v kopuli věžičky kaple. Na uložení obou listin vzpomínal již před lety nejstarší občan Kunvaldu, dnes téměř sedmadevadesátiletý rodák ze Zaječin pan Jindřich Herman.
Opravami prošla nejen stavba, ale taktéž vnitřní zařízení, především oltářní obraz a celé oltářní dílo, které je zrestaurováno do původní podoby z roku 1892. Celkové náklady od koupě až po dokončení rekonstrukce se zastavily na částce 611 tis. Kč. Z dotací a darů bylo získáno celkem 325 tis. Kč. V roce 2009 byla zakládající listina a listina z roku 1950 vrácena do kopule kapličky. K oběma listinám byla přidána listina z roku 2009, která připomněla novodobou historii kapličky.

Po slavnostním vysvěcení kaple si přítomní vychutnali malé občerstvení, které připravil úřad městyse Kunvald. Všichni pozvaní hosté obdrželi jako poděkování obrázek opravené kapličky, která bude slavnostní chvíli připomínat. Úřad děkuje pořadatelům za přípravu a průběh akce, zejména místním hasičům, rodákům, celé farnosti a všem, kteří se na opravě kapličky podíleli.

Za Úřad městyse Kunvald místostarostka Mirka Celerová

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Chodec zemřel po střetu s autem

Ilustrační foto.

Ředitelé se sešli na hradě

Peníze na odkup spalovny zastupitelé opět neschválili

Pardubice - V patové situaci zůstávají pardubičtí zastupitelé i po svém čtvrtečním zasedání. Znovu totiž neschválili peníze na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. A to i přesto, že na minulém jednání její odkup odsouhlasili.

Svět si připomíná 75 let od vypálení osady Ležáky

Pardubický kraj, Ležáky - Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení osady Ležáky se uskuteční v neděli. Program začíná o půl deváté mší. Na devátou se začnou sjíždět hosté a postupně se řadit do průvodu, aby v deset hodin dopoledne mohlo za doprovodu vojenské kapely začít kladení věnců u pomníku „Kniha obětí".

Chrudim zvažuje přijetí až stopadesátimilionového úvěru

Pardubický kraj, Chrudim - Město Chrudim by si mohlo v příštím roce nebo v roce 2019 nabrat nové úvěry v celkové výši až 150 milionů korun. Uvedlo to vedení radnice po jednání zastupitelstva, na kterém byl v tomto týdnu projednán a schválen střednědobý výhled města do roku 2021.

Na okraji Pardubic roste kukuřičné bludiště

Pardubice - Na první pohled se na kraji Pardubic nedaleko letiště nachází obyčejné pole oseté kukuřicí. Mezi rostlinkami si však lze všimnout dřevěných destiček a infostánku. Pole ukrývá také desítky spletitých cest, ty tvoří kukuřičné bludiště plné úkolů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies