VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál: Vysoké Mýto oslavuje

Několik slov k oslavám 700. výročí získání statutu královského věnného města

7.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Wagenknecht

Vysoké Mýto spolu s dalšími osmi městy, z nichž sedm bylo ve východních Čechách (Hradec Králové, Chrudim, Polička, Jaroměř, Nový Bydžov, Dvůr Králové nad Labem a Trutnov) a jen Mělník ve středních Čechách, používalo od středověku až do zániku Rakouska – Uherska v roce 1918 honosné označení „královské věnné město“. K tomuto historickému názvu se zmíněná města, ovšem již ne jako k oficiálnímu označení, přihlásila znovu po roce 1989, a to formou různých soutěží, spolupráce v mnoha oblastech; často je toto označení používáno v propagačních tiskovinách. Jednou z těchto akcí hlásících se ke staré tradici jsou i letošní vysokomýtské oslavy 700. výročí udělení statutu věnného města.

Pohled do historie

Instituce královských věnných měst se vyvinula z faktu, že česká knížata a od počátku 13. století čeští králové museli zajišťovat odpovídající společenské a hmotné postavení svých manželek a rovněž je zajistit pro případ vdovství. Bylo to důležité proto, že tyto ženy pocházely vesměs z význačných hlavně středoevropských panovnických rodin, případně z rodin říšských knížat, a obvykle přinášely svému manželovi i věno, které ovšem nemuselo mít peněžní formu, ale často to byl územní zisk.

Zajištění českých kněžen a královen spočívalo v tom, že jim manžel – panovník postoupil určité území a důchody z něho plynoucí. Zda k takovému zajištění můžeme počítat již pobyt vdovy po knížeti Boleslavovi II. kněžny Emmy na Mělníce kolem roku 1000, předpokládaný jen na základě údajů na jejich denárových ražbách, je velmi problematické. Bližší údaje o majetku královny Gertrudy Babenberské (z říšského knížecího rodu), první manželky krále Vladislava I. (1140 – 1172), a jeho snachy, manželky pozdějšího knížete Fridricha (od roku 1172 – 1173, 1178 – 1189) pocházející z uherského královského rodu Arpádovců ve východních Čechách především v povodí Loučné, máme z doby kolem roku 1167, kdy něco z těchto majetků postoupily obě ženy litomyšlským premonstrátům. Královna Kunhuta (vdova po Přemyslu Otakarovi II.) snad vlastnila Svojanov a Mělník. První manželka krále Václava II. (1283 – 1305) Guta Habsburská vlastnila nějaké majetky na Jičínsku (doloženo v roce 1293, kdy se rovněž uvádí, že jde o majetky odedávna příslušející ke stolu královninu).

…pokračování za týden

7.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Netolický

Soud zamítl žalobu zbrojaře na hejtmana Netolického

Ilustrační foto

Tipy na víkend aneb Pozvánka na vybrané společenské akce v regionu

Na olympiádu přijede 1300 mladých sportovců z celé země

Pardubice - Co mají společného snowboardistka Ester Ledecká, tyčkař Jan Kudlička a krasobruslař Michal Březina? Své první medaile a sportovní úspěchy sbírali na olympiádách dětí a mládeže.

Velikonoční výstava ve škole

Králíky - Tradiční Velikonoční výstava potrvá v budově školy od 31. března do 2. dubna.

Hokej v České Třebové diváky táhne. Páté finále bylo bombou

Česká Třebová - Nešetřete slova. Hrňte superlativy. Hokej táhne. Bavíme-li se o České Třebové, platí to na sto procent.

Co bude příště? První místo

Česká Třebová /ROZHOVOR/ - Přál si vítězství Kohoutů. Nevyšlo to, ale Jan Lustyk už vidí, jak to bude v další sezoně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies