VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajané v USA se o Klácela zajímají mnohem víc než Češi

Česká Třebová - V České Třebové skončilo odborné sympozium věnované osobnosti F. M. Klácela, od jehož narození uplynulo 200 let.

27.9.2008
SDÍLEJ:

Ze sympozia a odhalení pamětní desky F. M. Klácelovi.Foto: Michal Horák

Ve městě včera skončilo třídenní sympozium, na němž se sešla řada odborníků, badatelů, kteří se zajímají o osobnost českotřebovského rodáka, moravského národního obrozence Františka Matouše Klácela. Do dějin se zapsal jako obrozenec, filozof, redaktor, básník a sociální utopista, do povědomí širší veřejnosti především svým vztahem k Boženě Němcové.

Na programu sympozia byly přednášky, ale také koncertní provedení opery F. K. Zedínka Obrázky z Hor, výstava nebo odhalení pamětní desky na domě čp. 66 v Hýblově ulici. To se uskutečnilo ve čtvrtek vpodvečer. Jejím autorem je sochař a budoucí restaurátor Lukáš Černý. Pohovořila o ní Ludmila Marešová Kesselgruberová: „Celek se vyznačuje velmi silným výrazem, až určitou mírou syrovosti, která rozrušuje, ale zároveň je velmi přitažlivá. Máme za to, že v jistém smyslu toto pojetí odpovídá osobnosti F. M. Klácela, byl temperamentní muž velkých emocí, charismatická osobnost.“

Myšlenky nepohodlné církvi i režimu

O osobnosti a životě F. M. Klácela více prozradil profesor Trapl, uvedl také několik zajímavostí. Když Klácel vstoupil do augustiniánského kláštera v Brně, mohl učit filozofii. „Jeho myšlenky nebyly přímo ve shodě s tehdejším učením římskokatolické církve, stal se brzy nepohodlným a na přání brněnského biskupa byl nucen z filozofického ústavu odejít a žít jen klášterním životem,“ uvedl Trapl. V revolučních letech 1848 a 49 byly jeho myšlenky nepohodlné také rakouskému vládnoucímu režimu. Z jiného soudku bylo jeho pěstitelství – rostlinu z klášterní zahrádky od něj převzal zakladatel genetiky Johan Gregor Mendel.

„Ve Spojených státech krajané na Klácela nezapomínají, po smrti mu byl vybudován na národním českém hřbitově v Chicagu památník. Krajané se o Klácela více zajímají než česká veřejnost, i když, jak sympozium dokazuje, jsou badatelé, kteří památku Klácelovu neopomínají a pokračují v bádání v této významné osobnosti moravského národního obrození,“ uzavřel Trapl.

Autor: Šárka Mikulecká

27.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Cykloakce a pochod Lanšperským panstvím.

Víkendové dění v regionu pohledem redaktorů Deníku

Heydrichiáda v ulicích města? Jen jako

Pardubice - Pardubice se v sobotu vrátily do roku 1942. V ulicích rachotily německé motorky a zněly skotské dudy.

Manévrem poslal tři lidi do nemocnice

Koclířov - Špatně dopadl nápad řidiče osobního auta Dacia, když se pokoušel v sobotu po třetí hodině odpoledne otočit na křižovatce silnice I/35 a III/36824 u Koclířova.

Dva tonoucí. Jen jeden měl štěstí

Mělice, Opatovice nad Labem - Dvakrát tento víkend vyjížděli záchranáři k případu tonoucích osob. Úspěšní byli pouze jednou.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda v Čankovicích: Dvě auta, devět zraněných, jedno úmrtí

Čankovice - Záchranáři i s vrtulníkem zasahovali u čelního střetu dvou aut. Nehoda si bohužel vyžádala jeden lidský život

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies