VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajané v USA se o Klácela zajímají mnohem víc než Češi

Česká Třebová - V České Třebové skončilo odborné sympozium věnované osobnosti F. M. Klácela, od jehož narození uplynulo 200 let.

27.9.2008
SDÍLEJ:

Ze sympozia a odhalení pamětní desky F. M. Klácelovi.Foto: Michal Horák

Ve městě včera skončilo třídenní sympozium, na němž se sešla řada odborníků, badatelů, kteří se zajímají o osobnost českotřebovského rodáka, moravského národního obrozence Františka Matouše Klácela. Do dějin se zapsal jako obrozenec, filozof, redaktor, básník a sociální utopista, do povědomí širší veřejnosti především svým vztahem k Boženě Němcové.

Na programu sympozia byly přednášky, ale také koncertní provedení opery F. K. Zedínka Obrázky z Hor, výstava nebo odhalení pamětní desky na domě čp. 66 v Hýblově ulici. To se uskutečnilo ve čtvrtek vpodvečer. Jejím autorem je sochař a budoucí restaurátor Lukáš Černý. Pohovořila o ní Ludmila Marešová Kesselgruberová: „Celek se vyznačuje velmi silným výrazem, až určitou mírou syrovosti, která rozrušuje, ale zároveň je velmi přitažlivá. Máme za to, že v jistém smyslu toto pojetí odpovídá osobnosti F. M. Klácela, byl temperamentní muž velkých emocí, charismatická osobnost.“

Myšlenky nepohodlné církvi i režimu

O osobnosti a životě F. M. Klácela více prozradil profesor Trapl, uvedl také několik zajímavostí. Když Klácel vstoupil do augustiniánského kláštera v Brně, mohl učit filozofii. „Jeho myšlenky nebyly přímo ve shodě s tehdejším učením římskokatolické církve, stal se brzy nepohodlným a na přání brněnského biskupa byl nucen z filozofického ústavu odejít a žít jen klášterním životem,“ uvedl Trapl. V revolučních letech 1848 a 49 byly jeho myšlenky nepohodlné také rakouskému vládnoucímu režimu. Z jiného soudku bylo jeho pěstitelství – rostlinu z klášterní zahrádky od něj převzal zakladatel genetiky Johan Gregor Mendel.

„Ve Spojených státech krajané na Klácela nezapomínají, po smrti mu byl vybudován na národním českém hřbitově v Chicagu památník. Krajané se o Klácela více zajímají než česká veřejnost, i když, jak sympozium dokazuje, jsou badatelé, kteří památku Klácelovu neopomínají a pokračují v bádání v této významné osobnosti moravského národního obrození,“ uzavřel Trapl.

Autor: Šárka Mikulecká

27.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí.

Na brandýském hradě bylo živo

Újezdské babí léto 2017.
17

Folkovou hudbu nabízí léto v Újezdu už více než čtvrt století

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice – Semestr studentům pardubické univerzity začíná 25. září, už teď však zahájili hon na ideální bydlení. Možností mají několik. Ti, kteří si potrpí na své soukromí, si pronajímají garsonky. Někteří studenti volí sdílené studentské byty, které je vyjdou levněji. Jiní se nebojí kolejí, kde jsou ve středu dění a oddávají se studentskému životu se vším všudy. 

Obětavost hráčů slavila úspěch

Svitavy – Šest bodů ze dvou zápasů proti soupeřům ze Svitavska mají na svém kontě hráči letohradského béčka. V sobotu zvítězili nad béčkem Svitav 2:1.

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Lanškroun uštědřil třebovským fotbalistům debakl

Orlickoústecko – Po roční pauze se opět hrálo derby mezi Českou Třebovou a Lanškrounem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení