VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kalendář představuje stěžejní díla Zdeňka Kolářského

Během měsíce září byl veřejnosti poprvé předložen výpravný kalendář pro rok 2008 Zdeněk Kolářský - Město Žamberk a jeho okolí.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Ak. sochař Zdeněk Kolářský v něm navázal na svůj předchozí projekt, který realizoval pro město Rychnov nad Kněžnou. Tentokrát představil v souboru fotomontáží svoji nejstěžejnější medailérskou a sochařskou tvorbu věnovanou Žambersku. Najdeme zde osobnosti spjaté se Žamberkem, Letohradem a Žampachem.

Úvodní list zachycuje radnici s kašnou a avers medaile vydané městem Žamberk v roce 1994. Medaile a insignie Žamberka se znakem města, pořízené v roce 2003, spočívají na vzácné listině s první písemnou zmínkou o Žamberku z roku 1332. Závěrečný list pak vedle sebe staví medaili města Žamberk a partnerského města Rice Lake ve státu Wisconsin v USA. Dvanáct listů se věnuje osobnostem, které zasáhly do mnoha oblastí lidského konání – do hudební kompozice a pedagogiky, medicíny, historie a diplomacie, teologie, elektrotechniky, architektury, umělecké knižní vazby i malířství.

Nedílnou součástí fotomontáží jsou autentické archivní materiály, dopisy i články, které oživují připomínku prezentovaných osobností. Zcela specifické postavení má zařazení zástupce rodu Parishů jako rodu, který se nejvýznamněji, po téměř 150 let, podílel na utváření kulturního dění a hospodářského povznesení Žamberka a také v současnosti vykazuje významné kulturní a společenské aktivity. Pamětní desky a medaile připomínají hudebního skladatele Petra Ebena, malíře Eduarda Landu, autora řady článků s regionální tematikou Jiřího Mergance, uměleckého knihaře Jiřího Faltuse, lékařku Boženu Kuklovou – Štúrovou, generálmajora Josefa Knopa, historika a diplomata Františka Lützowa, kněze a badatele Václava Prokopa Diviše, zakladatele české chirurgie Eduarda Alberta, profesora politických věd a diplomata Josefa Korbela a Johna Marmaduka Parishe.

Figuruje zde žamberské náměstí, letmo se podíváte do knihařské dílny Jiřího Faltuse, k domu Žabkových v Žamberku - Polsku, k rodnému domku Prokopa Diviše, na Žampach, do interiéru muzea, k Albertově vile, nádvoří žamberského zámku a do kaple Nanebevzetí Panny Marie. Rovněž si můžete detailně prohlédnout nádherné zvony z farního kostela sv. Václava, jejichž výtvarnou výzdobu vytvořil ak. sochař Zdeněk Kolářský spolu se svým synem Petrem. Jsou tepajícím srdcem každého města a pro Žamberk živým důkazem nebývalého lidského souručenství. Dva ze zvonů, sv. Jan Křtitel a sv. Václav, totiž byly pořízeny z veřejných sbírek.

Výtvarný návrh kalendáře vytvořil Zdeněk Kolářský, autorkou fotografií je Taťána Binková a texty k fotografiím napsal Jan Kapusta. Námět předložil Tomáš Kalous. Je zde užito leteckých snímků, jejichž autory jsou Lubomír Fait a Václav Brynda. Dokumenty k reprodukcím zapůjčili – Městské muzeum Žamberk,Venuše Landová, Vladimír Šmídl, David Kerschbaum, Jiří Fogl, Jiří Merganc ml., Jaroslava Köhlerová a ZUŠ P. Ebena v Žamberku.

Kalendář je dárkovou záležitostí a nepochybně potěší nejenom sběratele, milovníky výtvarného umění, ale každého, kdo se zajímá o dějiny regionu a Žamberka. Zakoupit si jej můžete v městském muzeu, knihovně a IC v Žamberku.

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Most k nemocnici podrží ocel

Pardubice - Na nadjezdu k Pardubické nemocnici, z něhož se na začátku září při vytrvalém dešti zřítila betonová deska, začaly stabilizační práce. Most, který převádí silniční dopravu přes železniční trať vedoucí z Prahy na Českou Třebovou, budou držet ocelová lana a sítě. Měly by zachytit případné další padající části betonu.

Máslo za šedesát? Nejsem blázen, raději si vyrobíme svoje domácí

Orlickoústecko, Svitavsko - „Máslo v akci za 47 korun,“ pípne zpráva v mobilu. Právě teď je velmi důležitá. Během hodiny ale zásoba „akčního“ másla zmizí a co hůř, není ani to drahé.

Hostitelé nedarovali návštěvníkům výslužku

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Že by se radovaly veskrze domácí celky, se dlouho ve fotbalovém krajském přeboru nestalo.

„Až zruší poštu na Václaváku, ať příjdou k nám,“ říká starosta

Pardubický kraj, Brněnec - Pobočka České pošty v Brněnci byla kvůli technických problémům přes týden mimo provoz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení