VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jam Rock pokořil účastnický rekord

Žamberk - Kroniky mamutího festivalu Jam Rock se opět přepisují. Nejúspěšnějším ročníkem již není loňský, nýbrž ten letošní s pořadovým číslem čtyři.

13.6.2011
SDÍLEJ:

V pátek, druhý den Jam Rocku, byl překonán loňský účastnický rekord.Foto:

Pod Rozálku se sjel díky úsilí početného pořadatelského týmu nejenom výkvět české hudební scény. Nechyběly ani hvězdy ze zahraničí, při jejichž výběru měl tentokrát šéfdramaturg Jam Rocku Libor Pavlata maximálně šťastnou ruku. Výborný program v kombinaci s příjemným počasím a bezproblémově zvládnutým chodem festivalu si užívaly tisíce fanoušků z celé republiky. Kolik jich přesně dorazilo, zatím není známo.
Čtyřtisícová návštěva v rámci „metalového čtvrtka“ dávala tušit, že by návštěvnický rekord, po němž pořadatelé Jam Rocku toužili, mohl opravdu padnout. Že ale taková zpráva bude aktuální už během pátečního večera, napadlo asi málokoho včetně dramaturga festivalu Libora Pavlaty. „Včera jsme ale skutečně dorovnali loňský rok, takže všichni lidi, kteří přišli dnes, už byli takříkajíc navíc,“ hlásil očividně spokojený v sobotu večer, ale přesný počet návštěvníků v třídenním součtu si ještě netroufl odhadnout: „O kolik víc to bude, fakt nevím, poslední den festivalu jsem neměl snad ani patnáct vteřin času tohle zjišťovat. Myslím si, že přidáme třeba patnáct set, uvidíme.“

Areál potřebuje dále vylepšit

Celý tým Jam Rocku může těšit okolnost, že areál přes nápor tisíců návštěvníků plnil svou roli bezvadně. A to především díky počasí, které proti předchozímu ročníku vyšlo na jedničku. Pokud se už černé mraky kolem Rozálky prohnaly, nespadla z nich po dobu festivalu ani kapka. Libor Pavlata ale jedno „ale“ k festivalovému prostoru přeci jen našel. Travnatý povrch měl totiž podle jeho vyjádření k pověstnému Wimbledonu na míle daleko. „Ono je to bohužel stále jenom pole, na kterém roste plevel a pampelišky. Klasická tráva tam v podstatě není. Naštěstí to klaplo, pršelo jen asi osm hodin před startem festivalu,“ popsal situaci pod Rozálkou s tím, že vyhovující podmínky jsou především otázkou bezpečnosti. Se stávající situací, jež by v případě nepřízně počasí mohla pátý Jam Rock zkomplikovat, se smířit nechce. „Na příští rok budeme parametry areálu řešit s městem. Pokud v Žamberku festival chtějí, měli by nám pomoci, protože chtít znamená jít naproti,“ míní Libor Pavlata.
Pětačtyřicet skupin, dvě pódia a pravidelné přebíhání mezi nimi, to byla pro návštěvníky Jam Rocku pořádná porce. Nenudil se ani hlavní konferenciér celého festivalu, jímž byl stejně jako loni oblíbený televizní moderátor Pavel Anděl. Svou náročnou roli ale zvládal s noblesou a dvě hlavní „noci s Andělem“ si viditelně užíval. „Loni nás tmelilo bláto, na druhou stranu bylo hrozně otravné. Jednou to stačilo!“ porovnal poslední dva ročníky. Srdeční vztah k žamberskému festivalu přitom vůbec neskrýval: „Je to rodinný podnik s nesmírně příjemnou atmosférou a lidmi, které na sebe hlavní pořadatel Libor Pavlata stahuje.“
Moderátor, který se ze všeho nejvíc těšil na vystoupení britských Reef, zažil i svůj malý návrat do mládí. „To když se na pódium vrátila Alice s Danem Bártou,“ zmínil jeden z velkých momentů sobotního programu, a sice „znovuzrození“ jedné z nejslavnějších českých rockových skupin počátku devadesátých let. Konečně na otázku, zda se za rok do Žamberka opět vrátí, odpověděl Pavel Anděl bez mrknutí oka: „Já doufám že jo!“

Pátý ročník – the best of

Budoucnost Jam Rocku, podobně jako jiných festivalů, není lehké předpovědět. Pokud ale vydrží solidní finanční zázemí a sehraný tým pořadatelů, může žamberský hudební „mejdan“ postoupit ještě o pomyslný schůdek výše. To hlavní totiž má: diváckou podporu. Libor Pavlata, hlavní strůjce festivalu, to moc dobře ví. „Absolutní dík patří lidem, kteří tady vytvářejí atmosféru a užívají si ji. Fascinuje mě ta absolutní pohoda, nikdo nikam nespěchá, není uštvaný. Tady se žije úplně naplno, a to má pro mě v dnešní těžké době největší hodnotu,“ říká na sklonku třetího festivalového dne očividně vyčerpaný, ale v pohodě.
Pro věrné fandy už spřádá smělý plán na rok 2012. „Malé výročí chceme pojmout co nejlépe. Za čtyři roky vezmeme všechny kapely a necháme fanoušky, ať si vytvoří vlastní line-up. A to bez ohledu na finance, které se nám, alespoň doufám, podaří poshánět,“ věří v perspektivu festivalu i s ohledem na přízeň sponzorů.

JAN POKORNÝ

13.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový povrch na hřišti v Dlouhoňovicích.

Vyměnili asfalt za plast

O letohradské hodiny se stará věžník Vlastimil Janoušek.

Hodiny rušily hosty hotelu, tak je věžník na noc "uspává"

S občany proberou strategický plán

Králíky /Krátce/ – V Králíkách vzniká nový strategický plán města. Radnice se u této příležitosti chce setkat s občany a starostka Jana Ponocná je prostřednictvím Facebooku a webu města pozvala na schůzku, která se má uskutečnit ve středu 6. září od 16.30 v prostorách školní jídelny.

Podvodníci vylákali od seniorek statisíce korun

Moravskotřebovsko – Varování před podvodníky nezabírají. Alespoň podle dalších případů podvodů, které se staly během jediného dne. Na lep podvodníkům sedly ženy ve věku 62 a 89 let. Dohromady přišly o 288 tisíc korun. Oba případy v současné době intenzivně řeší svitavští kriminalisté. 

Pochod přilákal dvě stě lidí

Bystřec – V obci Bystřec se konala v sobotu 12. srpna turistická akce Bystřecké kilometry, kterou pořádal obecní úřad Bystřec a KČT Malá Haná Velké Opatovice. Turistického pochodu se zúčastnilo celkem 253 turistů, z toho pěších 194, cyklotrasy jelo 58 kolařů, jeden dokonce na koloběžce.

Litomyšl se vyjádřila k trase dálnice D35

Litomyšl – Jako blesk z čistého nebe přišlo usnesení rady města, která se sešla v pondělí kvůli trase dálnice D35 v okolí Litomyšle. Vedení města se přiklonilo k „variantě 0“, kterou preferuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvo dopravy. Ještě začátkem měsíce starosta Radomil Kašpar tvrdil, že k výběru varianty trasy se vyjádří zastupitelstvo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení